Piotr Kamler. Ruch utajony
Na wystawie w Galerii Kordegarda, oprócz rzeźb szkieletowych i innych „utworów przestrzennych” Piotra Kamlera, widz będzie miał okazję zapoznać się z nieomal wszystkimi animacjami mistrza. Prezentowane one będą na ekranach jako elementy ekspozycji, a także w formie retrospektywnych wieczornych pokazów (wtorek-niedziela, g. 18:00-19:00). Widzowie będą mieli okazję poznania warsztatu artysty poprzez archiwalne zdjęcia, oryginalne marionetki z filmu „Chronopolis”, czy szkice i rysunki. W programie wystawy organizatorzy przewidują spotkanie z artystą i panel dyskusyjny o polskiej animacji.
Piotr Kamler, jeden z czołowych i najbardziej innowacyjnych twórców filmów animowanych, konstruktor i rzeźbiarz w dniach 23 marca – 23 kwietnia 2017 r. zaprezentuje w Galerii Kordegarda ekspozycję „Ruch utajony”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 23 marca o godz. 18:00.
Kamler sam uważa się za twórcę polskiego, choć większość dzieł filmowych stworzył po 1960 roku we Francji. W swych awangardowych animacjach, porównywanych do dzieł Jana Lenicy, poruszających tematykę filozoficzną, nie bał się eksperymentów zbliżonych do science-fiction („Zielona planeta”), zabaw formami geometrycznymi („Linie i punkty”), czy powoływania do życia abstrakcyjnych społeczności, jak w „Chronopolis”. Tytuł ten, powstały w 1982 roku, z muzyką Luca Ferrariego, pokazywany był m.in. na festiwalu w Cannes.
Sam artysta o roli ruchu w swej twórczości opowiada tak: „Istota animacji, babrania się w tej materii, jest tworzenie czasu”, „tworzenie czasu, materii i organizowanie, zupełnie fizyczne, manualne: ruchu i trwania” (Jerzy Kapuściński, wywiad z Piotrem Kamlerem, „Kino”, 10/91).
Wystawa Piotra Kamlera „Ruch utajony” wpisuje się w program trwających obchodów Roku Awangardy.
Informacje o artyście:
Piotr Kamler – polski twórca filmów animowanych, rzeźbiarz, konstruktor. Urodzony w Warszawie (1936). Ukończył wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1959). Zadebiutował filmem animowanym „Miasto” (1959). Nagrodzony wyjazdowym stypendium do Paryża. W stolicy Francji przebywał w latach 1959–1986. Kontynuował studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Nawiązał również współpracę z eksperymentalnym studiem Service de la Recherche de la RTF (1960-1974), z którym tworzył animacje. Oprócz filmów Piotr Kamler powołał do życia również „utwory przestrzenne”, czyli rzeźby tworzone z metalu.
Piotr Kamler. Ruch utajony.
23 marca – 23 kwietnia 2017
Galeria Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17, Warszawa
Wstęp wolny
źródło: materiały prasowe
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.