JAZZ na STARÓWCE – Piotr Bocian Cieślikowski Quartet i Weezdob Collective

W sobotę, 14 sierpnia 2021 roku w ramach festiwalu odbędą się dwa bardzo ciekawe i różnorodne stylistycznie koncerty, wystąpią:

Godz. 19.00

Piotr Cieślikowski Quartet – Chopin Pianoless

 

Piotr Cieślikowski – saksofon tenorowy, lider

Robert Majewski – trąbka

Wojciech Pulcyn – kontrabas

Arkadiusz Skolik – perkusja

 To najnowsze jazzowe przedsięwzięcie znanego instrumentalisty i kompozytora: muzyka Chopina wykonywana bez fortepianu. Jest to nowatorski i unikalny projekt muzyczny, pierwszy tego typu w skali międzynarodowej. Chopin i jego arcydzieła były zawsze dla Piotra jednym z najważniejszych źródeł inspiracji. Zamierza pokazać, że melodyka tych utworów nie potrzebuje wsparcia harmonii i jest znakomitym materiałem do stworzenia muzyki mieszczącej się w kategorii współczesnej awangardy jazzowej.

Piotr Cieślikowski jest jednym z czołowych saksofonistów tenorowych i sopranowych, polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej. To muzyk wszechstronnym stylistycznie. Doskonale porusza się w świecie swingu, bebopu i mainstreamu, oraz w postcoltrane’owskiej awangardzie.

Nagrał 15 albumów, koncertował z takimi gwiazdami, jak: saksofoniści – Scott Hamilton, Ronnie Cuber, hammondzista – Dr. Lonnie Smith, czy gitarzysta Mark Whitfield. Pod koniec lat 90- tych ubiegłego wieku, podczas pobytu w USA na Florydzie, był m.in. solistą big bandu prowadzonego przez legendarnego perkusistę Duffy Jacksona, który w latach 70-tych był członkiem m.in. Orkiestry Counta Basiego.

Obecnie jest aktywnym muzykiem sceny jazzowej Toronto, występując i nagrywając z najlepszymi kanadyjskimi jazzmanami, takimi, jak: Jan Jarczyk, Robi Botos, Kingsley Etienne, Joe Bowden, Chris Wallace, Artie Roth, Andrew McAnsh (trzej ostatni są członkami kwartetu Polish Canadian Jazz Quartet Piotra Cieślikowskiego).

Godz. 20.00

Weezdob Collective Komeda, Ostatnia Retrospekcja z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy

Kacper Smoliński – harmonijka

Kuba Marciniak – saksofony

Piotr Scholtz- gitara

Damian Kostka – kontrabas

Adam Zagórski – perkusja

Weezdob Collective zrzesza jednych z najbardziej uznanych muzyków jazzowych młodej sceny. Fuzja pięciu muzycznych indywidualności zaowocowała stworzeniem oryginalnego kolektywu improwizatorów i kompozytorów.

Cechą szczególna formacji jest niekonwencjonalne połączenie brzmienia harmonijki, saksofonu i gitary, będące jedyną taką propozycją na polskiej scenie muzycznej.

Członkowie zespołu nie tylko tworzą jeden z najciekawszych projektów obecnej sceny jazzowej, który z powodzeniem podbija serca jazz fanów na najważniejszych festiwalach, ale też grywają z innymi muzykami o ugruntowanej pozycji na scenie oraz realizują się w swoich autorskich projektach. 

Muzycy zaliczani są do czołówki najlepszych muzyków jazzowych młodego pokolenia, którzy indywidualnie są laureatami stypendiów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Zespół  jest laureatem wielu nagród , zdobył m.in.: GRAND PRIX na 54. Festiwalu Jazz nad Odrą, GRAND PRIX na Lotos Jazz Festival – 17. Bielska Zadymka Jazzowa, GRAND PRIX konkursu Jazz Fruit na Mladi Ladi Jazz Festival w Pradze, GRAND PRIX XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, GRAND PRIX na Blue Note Poznań Competition 2015. 

Mają na koncie szereg koncertów, w tym ciekawy projekt – Poznań Jazz Philharmonic Orchestra play Weezdob Collective & Leszek Możdżer.

Warszawa, Rynek Starego Miasta, 3 lipca – 28 sierpnia 2021
Wstęp wolny

Program kolejnych koncertów – klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.