Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik ONLINE

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do Internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem „Klimat i my”.

Już od poniedziałku, 3 maja w Programie 1 Polskiego Radia w audycji „Cztery pory roku” prezentowane będą najciekawsze tematy zgłoszone przez instytuty i uczelnie, a po godz. 15.00, od poniedziałku do piątku, dźwiękowy rebus związany z tematem wydarzenia. W magazynie popularno-naukowym „Eureka” (od godz. 19.30) – od poniedziałku do piątku – w każdej audycji jeden z tematów poświęcony będzie klimatowi – np. antarktyczne lodowce a klimat. W sobotę w „Sygnałach dnia” rozmowa z Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Tego dnia na antenie stacji również audycja „Jedyne takie miejsce” z Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Dokładny harmonogram spotkań z ekspertami i warsztatów online dostępny tutaj.

Jakie atrakcje czekają nas podczas tegorocznego pikniku? Czym przyciągał w latach ubiegłych? Jak się rozwijał? Jak teraz – w czasie pandemii – będzie zorganizowany?

Już w sobotę 1 maja w audycji „Rodzinny W-F” w Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak zmiany klimatu wymuszają na nas nietypowe rozwiązania. 3 maja w „Słowo do słowa” (od godz. 15.30) razem z Panią Literką będzie można zastanowić się, jak najlepiej przekazać mieszkańcom naszej planety informacje o klimacie. Dzień później w „Poranku Polskiego Radia Dzieciom” ( od godz. 8.30) m. in. o tym, czy kultura ma wpływ na klimat. Rozmowa z Piotrem Firanem o tajemniczej mgle w środę a audycji „Lekcja języka angielskiego” (od godz. 16.30). Z kolei 6 maja Mariusz Totoszko i Justyna Tomańska w audycji „Zbieraj z klasą” (od godz. 17.15) opowiedzą o ekologicznym pikniku.

Polskie Radio Chopin przygotowało cykl audycji poświęconych zjawiskom pogodowym w muzyce – od 8 do 15 kwietnia oraz konkurs na FB stacji. W Polskim Radiu Kierowców o nowinkach technicznych w motoryzacji oraz o nowościach w bezpiecznym zachowaniu na drodze.
O Pikniku Naukowym usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu 24 – w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych, jak również w serwisach informacyjnych Polskiego Radia dla Zagranicy. Relacje z wydarzenia planowane są w 6 językach nadawania: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

W tym roku Polskie Radio z okazji Pikniku Naukowego przygotowało dla swoich słuchaczy grę interaktywną. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się strefy tematyczne, a należą do nich: Strefa Cywilizacji, Strefa Zrób To Sam, Strefa Zdrowia, Strefa Rodzinna, Strefa Organizatorów, Strefa Przyszłości, Strefa Kultowych Eksperymentów oraz Strefa Gości Zagranicznych. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty. Dodatkowo można je również gromadzić za mini gry. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punków oraz zdobycie odznak.

8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, które podzielone są na 3 bloki:

  • 11.00-12.30 – propozycje dla najmłodszych
  • 14.30-16.00 – najciekawsze eksperymenty
  • 18.00-19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów

W dniach 10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty 110 instytucji, które przygotowały ponad 300 filmów! Wszystkie podzielone zostały na 7 bloków tematycznych: Strefa Przyszłości, Strefa Zdrowia, Strefa Kultowych Eksperymentów, Strefa Rodzinna, Strefa „Zrób to sam”, Strefa Cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych.
Udział w Pikniku Naukowym ONLINE potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy

Wszystkie szczegóły dostępne na stronie: pikniknaukowy.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.