W niedzielę 25 września 2016 roku mieszkańcy i przyjaciele Muranowa organizują własne święto. Dotąd piknikowanie miało miejsce na podwórku przy ulicy Miłej, jednak czwarta edycja imprezy odbędzie się na skwerze Generala Jana Jura-Gorzechowskiego, który pomieści liczne wydarzenia kierowane do małych i dużych mieszkańców miasta. Wśród nich: animacje, warsztaty, projekcje filmowe i koncerty.
Ideą tegorocznego pikniku jest nie tylko wspólne świętowanie, ale również spotkania i rozmowy, których wątki przewodnie to tworzenie miasta przez wszystkich jego mieszkańców oraz dobre sąsiedztwo.
Okazją do spotkania z przeszłością miejsca będzie inauguracja Muranoteki, czyli tworzonego przez Stację Muranów społecznego archiwum fotografii związanych z Muranowem, do którego każda i każdy może włączyć swoje prywatne zbiory.
O słowach, których źródła sięgają do języków jidysz i hebrajskiego, będzie można dowiedzieć się w trakcie zajęć z Gwarą Warszawską. Z kolei swoją wiedzą będzie można się wykazać podczas Muranowskiej Gry Miejskiej. Gra dla dzieci Drajdel.
Na trawniku i w piknikowych namiotach będzie można spotkać miejskich aktywistów i działaczy społecznych: członków Spółdzielni Socjalnej Wola, Amnesty International, Noise For Refugees, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, którzy podpowiedzą, jak skutecznie pomagać innym i jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze.
Nie zabraknie też muzyki i filmów: popołudniu rozpoczną się plenerowe koncerty i pokazy filmów dokumentalnych. Najmłodsi mieszkańcy (do lat 14) będą mogli pobiegnąć w Muratonie, czyli biegu przez nieistniejące ulice Muranowa. Na zwycięzców czekają chwała i nagrody. Uprzednia rejestracja uczestników odbywa się na stronie piknik.1muranów.pl.
Mieszkańcy Muranowa będą mogli bezpłatnie zwiedzać Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Upoważnią do tego okolicznościowe bilety. Muzeum objęło piknik swoim honorowym patronatem.
PROGRAM
13.00 Rejestracja uczestników Muratonu i rozdanie koszulek.
14.00 Start Muratonu
15.00 – 17.00 Animacje, gry, zabawy i konkursy
15.00 – 17.00 Historyczna gra miejska na Muranowie
Wycieczki z przewodnikiem „Zaginiony świat Muranowa”
17.00 – 20.00 Koncerty i występy na scenie
20.00 Projekcja filmu dokumentalnego
Miejsce: „Ogród Sprawiedliwych” – wyjątkowe miejscu pamięci, które znajduje się na terenie dawnego więzienia kobiecego „Serbia”, pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią, (skwer Generala Jana Jura-Gorzechowskiego).
Dom Spotkań z Historią na czas wydarzenia zaprosi uczestników do akcji „Niech zakwitnie jesienią Ogród Sprawiedliwych”. Nie zabraknie wspomnień i cennych wiadomości. Dla chętnych – nauka origami i układanie barwnych dekoracji, które wypełnią przestrzeń skweru.
Strona wydarzenia na FB – klik
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.