Piknik historyczno-edukacyjny „100– lecie Bitwy Warszawskiej”

Piknik historyczno-edukacyjny „100– lecie Bitwy Warszawskiej”

Burmistrz Krzysztof Strzałkowski wraz z Radą i Zarządem Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają w dniach 12-14 sierpnia 2020 r. na piknik historyczno – edukacyjny „100 – lecie Bitwy Warszawskiej”.

Na Skwerze Bohdana Lacherta przy Urzędzie Dzielnicy Wola będzie można m.in. podziwiać repliki pojazdów historycznych – Jeffrey Poplavko „Wnuk”, Ford TFC inż. Tańskiego czy ciężarówki WHITE, a także broń, umundurowanie i wyposażenie żołnierza z 1920 roku.

14 sierpnia o 14:00 nastąpi wymarsz ochotników z Woli na Bitwę Warszawską.

Bitwa Warszawska, nazywana także Cudem nad Wisłą to starcie zbrojne stoczone w dniach 13 – 25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską – była to decydująca bitwą wojny polsko – bolszewickiej.

Znajdujące się w krytycznej sytuacji oddziały Wojska Polskiego, które od czasu zakończenia ofensywy na Kijów pozostawała w odwrocie, zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata.

12-14 sierpnia 2020, godz. 10:00-20:00

https://wola.waw.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.