Pianokrąg IV – Bartek Wąsik – Pianokrąg

Pianokrąg IV – Bartek Wąsik – Pianokrąg

Czwarty, zamykający koncert, będzie podsumowaniem całego cyklu. Będzie również naturalną konsekwencją założenia programowego wcześniejszych koncertów, i wyborów repertuarowych Bartka Wąsika prezentowanych podczas letnich miesięcy w warszawskiej Królikarni. Odbiorcy, którym udało się usłyszeć trzy wcześniejsze koncerty właśnie 13 września najpełniej poczują spójność całego cyklu.
Koncert wypełni kompozycja „Pianokrąg”, której geneza powstania sięga różnych źródeł: zarejestrowanych na dyktafonie przelotnych dźwięków otoczenia, fragmentów melodii lub kilku akordów zapisanych kiedyś, nawet ponad 20 lat temu na pięciolinii, zarejestrowanych improwizacji, usłyszanych zdań lub myśli. Słowa pojawią się, ale w formie dodatkowej ścieżki, jako komentarz, bądź pomost pomiędzy poszczególnymi utworami. Dodatkowe dźwięki będą pochodziły z zapisanych na dyktafonie przez Bartka Wąsika nagrań terenowych, m. in. głosów żurawi, skrzypiących ruchomych schodów warszawskiego metra, czy stukotu kół w pociągu kolei transsyberyjskiej. Forma koncertu, która będzie czasami przypominała słuchowisko skupi się na przekazywaniu wrażeń, interpretowaniu dźwięków natury jako znaków, znaczeń, przepowiedni. Całość będzie spojona powracającym co jakiś czas tematem, powtarzanym w różnych wariantach na fortepianie, niczym motto.
Bartek Wąsik tworzy swoje kompozycje i aranżacje, które od lat zwracają uwagę publiczności i krytyków. Jest odpowiedzialny za takie projekty jak nagradzane „Nowa Warszawa” ze Stanisławą Celińską i Royal String Quartet, „Requiem ludowe” z Adamem Strugiem i kwartetem Kwadrofonik, którego jest współzałożycielem i członkiem. Jego ostatni projekt – „Astronomia poety. Baczyński” – jest efektem współpracy z Melą Koteluk, i w całości powstał w czasie ogólnoświatowej pandemii.
Kompozycja „Pianokrąg”, którą przedstawi podczas ostatniego koncertu swojego cyklu będzie miała w Królikarni swoje prawykonanie.

Koncertu będzie można słuchać na żywo i w internecie.

Specyfika otoczenia pałacu w Królikarni daje możliwość nagłośnienia samego miejsca koncertu, co umożliwi publiczności wysłuchanie podczas spaceru po parku, siedząc lub leżąc na trawie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpiecznego dystansu społecznego i bezpośredniego kontaktu z Artystą.

13 września 2020, godz. 18:00

WSTĘP WOLNY

Transmisja online na profilu FINA Wałbrzyska 3/5
na facebooku https://www.facebook.com/finawalbrzyska/

Rejestracje koncertów zostaną udostępnione w serwisie Ninateka (ninateka.pl).

FB-klik

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.