Pianokrąg I / Ryuichi Sakamoto / In memoriam

Pianokrąg I / Ryuichi Sakamoto / In memoriam

Pianokrąg I / Ryuichi Sakamoto / In memoriam

Koncert będący hołdem dla japońskiego kompozytora Ryuichiego Sakamoto, zmarłego w marcu tego roku. Sakamoto jest zdobywcą Oscara, nagrody BAFTA, Grammy i dwóch Złotych Globów. Jego twórczość to nie tylko oryginalna, nagradzana wielokrotnie muzyka filmowa (m. in. do obrazów „Ostatni cesarz”, „Pod osłoną nieba”, „Mały Budda” czy „Zjawa”) ale też autorskie albumy, z których – mimo upływu czasu – przebija różnorodność gatunkowa, podążanie za swoim stylem, bogata instrumentacja, gdzie ważne miejsce zajmuje fortepian. Sakamoto jest szczególnie związany z tym instrumentem, słychać to na wielu jego albumach, m. in. w „Playing the Piano” (2009) czy „async” (2017), gdzie jest nie tylko kompozytorem ale i wykonawcą, często interpretując na nowo swoje wcześniejsze utwory.
W wersji na fortepian solo brzmią one intymniej, wywołując większe skupienie. Fortepian Sakamoto jest bardzo charakterystyczny, to połączenie oszczędnych środków przez które przebija wielka wrażliwość i prostota. To właśnie cechy, które warszawski pianista, Bartek Wąsik chciałby przekazać na koncercie inaugurującym kolejny cykl swoich recitali. W programie znajdzie się kilkanaście kompozycji Mistrza, które powstały w różnych okresach jego życia. Królikarnia wybrzmi wzruszająco szczerą muzyką Ryuichiego Sakamoto, a wydarzenie będzie hołdem dla jego twórczości.

4 czerwca 2023, godz. 18:00

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 4 czerwca 2023 roku, godz. 18:00
Park Rzeźby w Królikarni – Rotunda
bez limitu wieku
stęp wolny / bezpłatne wejściówki dostępne od wtorku 30 maja od godziny 15:00 na stronie bilety.mnw.art.pl / po wyczerpaniu wejściówek do Rotundy, możliwe słuchanie koncertu z parku

HARMONOGRAM

  • 4.06.23 / Pianokrąg I / Ryuichi Sakamoto / IN MEMORIAM
  • 02.07.23 / Pianokrąg II / Wojciech Kilar / DRACULA
  • 06.08.23 / Pianokrąg III / Zbigniew Preisner / MUSIC FOR A FILM
  • 03. 09. 23 / Pianokrąg IV / Paweł Mykietyn / MY-PIANO
brak barier architektonicznych

Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik