Pejzaże europejskich miast na porcelanie

pejzaze warszawy na porcelanie

Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porcelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, w szczególności pracach Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, podziwiać można w ramach wystawy, przygotowanej w związku z obchodami 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta. Porcelanowe obiekty zestawione zostały z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami.

Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta. Obiekt zestawiony zostanie z ocalałymi z tej zastawy imbrykiem do herbaty (ze zbiorów Muzeum Warszawy) oraz tacą (z kolekcji Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie). Będzie to wydarzenie historyczne, ponieważ te trzy naczynia  zostaną pokazane razem po raz pierwszy od końca XVIII wieku.

Pejzaże europejskich miast na porcelanie
Naczynia z serwisu Stanisława Augusta zdobione widokami Warszawy wg rycin Belotta, 1780-1785

Prezentowaną porcelanę można podzielić na dwa zespoły. Pierwszy z nich to naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Bellotta, ukazującymi poza Warszawą także miasta saksońskie: Drezno, Pirnę i twierdzę Königstein, a także Wiedeń. Włączone do niego zostaną również wyroby miśnieńskie, zdobione widokami saksońskimi wzorowanymi na pracach innych artystów. Drugą grupę stanowią talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi, w większości pochodzące z serwisu wykonanego w Miśni w latach 1772-1774, należącego do stadhoudera Niderlandów Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.

Łącznie zaprezentowanych zostanie 29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Königstein, a także reprodukcje innych pierwowzorów.

Prezentowane obiekty pochodzą głównie ze zbiorów  muzeów zagranicznych, między innymi z Porzellannsammlug (SKD) w Dreźnie, Bayerische Nationalmuseum w Monachium, Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie, Museum für angewandte Kunst w Wiedniu, Rijksmuseum w Amsterdamie oraz Kasteel Duivenvoorde Voorschoten (Holandia).

wieden na porcelanie krolewskiej
Taca z widokiem Wiednia z Górnego Belwederu, 1780

Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, zawierający nie tylko noty dotyczące prezentowanych obiektów, ale także eseje poświęcone wedutom na porcelanie miśnieńskiej oraz wiedeńskiej. Kup w e-sklepie

Kurator wystawy: dr Anna Szkurłat, kustosz zbiorów ceramiki i szkła Zamku Królewskiego w Warszawie

Pokaz dostępny jest w ramach biletu na Trasę Królewską.

Wystawa czynna od 7 czerwca do 4 września 2022 roku.
Zamek Królewski w Warszawie

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.