Patent sternika motorowodnego – do czego uprawnia?

Pasjonaci sportów wodnych, chętnie spędzający wakacje aktywnie, powinni zatroszczyć się o posiadanie odpowiednich uprawnień. Jednym z nich jest patent sternika motorowodnego. Patent taki można uzyskać już po ukończeniu 14 roku życia, jeśli tylko posiada się zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Należy jednak pamiętać, że osoby w wieku poniżej 16 roku życia mogą realizować swoje uprawnienia korzystając wyłącznie z jachtów motorowych o mocy silnika do 60 kW ( 80 KM ).

Warunkiem uzyskania patentu sternika motorowodnego jest pozytywne zdanie egzaminu. Udział w kursie na sternika motorowodnego nie jest wymogiem prawnym, ale ukończenie takiego kursu jest dla osób, które z żeglowaniem miały do tej pory niewiele wspólnego, naprawdę wartościowym i kształcącym doświadczeniem. To właśnie wtedy, podczas części praktycznej uczestnicy szkolenia:

  • uczą się sterowania łodzią motorowodną na wybranym akwenie wodnym, np. Zalewie Zegrzyńskim
  • wykonują przewidziane na egzaminie manewry z wykorzystaniem spełniającego warunki egzaminacyjne jachtu
  • wykonują ćwiczenia praktyczne w 2-3 osobowych grupach, podczas gdy instruktorzy zajmują się korygowaniem ich błędów

Kurs na sternika motorowodnego, a zwłaszcza jego część praktyczna, to niepowtarzalna okazja do przygotowania się do egzaminu na patent w bezpiecznych kontrolowanych warunkach, pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Do czego uprawnia patent sternika motorowodnego?

Patent sternika motorowodnego uprawnia do:

  • prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych bez ograniczeń mocy silnika i długości kadłuba (w tym skuterów wodnych)
  • prowadzenia jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej
  • w przypadku osób w wieku poniżej 16 roku życia do prowadzenia jachtów motorowych o mocy silnika do 60 kW (80 KM)

Egzamin na patent sternika motorowodnego: czego mogę się spodziewać?

Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. 

Część teoretyczna to:

  • 75 pytań testowych (zamkniętych, jednokrotnego wyboru) dotyczących przepisów prawa, podstawy budowy jachtów motorowych, wiadomości z zakresu ratownictwa wodnego, podstaw locji, wiadomości z zakresu meteorologii oraz pomocy nawigacyjnych
  • 90 minut do namysłu

Warunkiem zdania tej części egzaminu jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na 65 pytań. 

Część praktyczna to:

  • pływanie na jachcie motorowym z silnikiem umożliwiającym pływanie w ślizgu na akwenie, na którym znajduje się pomost, pozwalający na zacumowanie łodzi
  • ocena umiejętności takich, jak: manewrowanie, kierowanie załogą, wydawanie komend, czy wykonywanie prac bosmańskich

Podczas praktycznej części egzaminu na sternika motorowodnego błędnie wykonany manewr możemy jednorazowo powtórzyć. 

Aby przystąpić do egzaminu, musisz mieć ukończone 14 lat (jeśli jesteś niepełnoletni, musisz mieć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych). Nie potrzebujesz żadnych zaświadczeń ani kierunkowych badań lekarskich (jak ma to miejsce np. podczas kursu na prawo jazdy). 

Czy stać mnie na zdobycie patentu sternika motorowodnego?

Na cenę patentu sternika motorowodnego składa się kilka opłat. Są to:

  • cena kursu – różna w zależności od trybu kursu (jedna osoba, dwie osoby, grupowy, doszkalający, weekendowy lub trwający dłużej)
  • koszt egzaminu (250 złotych lub 125 złotych dla studentów i uczniów do 26 roku życia)
  • opłata za wydanie dokumentu uiszczana w Polskim Związku Motorowodnym i Narciarstwa Wodnego: osoby, które mają status ucznia lub studenta oraz nie ukończyły 26 lat, płacą 25 złotych, pozostałe  – 50 złotych

Kto i jak szybko wydaje patent sternika motorowodnego?

Patent sternika motorowodnego jest dokumentem państwowym, który wydawany jest przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Poświadcza on posiadane kompetencje do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika przekraczającej 10 kW/13,6 KM. Patent ma formę plastikowej karty o wielkości zbliżonej do dowodu osobistego. Na dokumencie znajduje się zdjęcie właściciela oraz określenie typu licencji lub patentu, jakiego dokument dotyczy. Dokument jest tłumaczony na język angielski, dzięki czemu można posługiwać się nim również poza granicami Polski.

W celu uzyskania patentu sternika motorowodnego musimy wygenerować wniosek, wypełnić go, a następnie odesłać do Biura Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. Do wniosku należy załączyć zdjęcie o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, zaświadczenie o zdanym egzaminie oraz dowód wpłaty za patent sternika.

UWAGA: w sezonie letnim, czyli wtedy, kiedy najbardziej zależy nam na szybkim wydaniu dokumentów, oczekiwanie na wydanie patentu sternika motorowodnego może trwać około miesiąca. 

Podsumowanie 

Patent sternika motorowodnego pozwala legalnie pływać łodziami motorowymi i skuterami wodnymi. To poczucie bezpieczeństwa nas samych oraz naszych załogantów.  Okazanie dokumentu potwierdzającego posiadanie patentu motorowodnego jest obowiązkowe w razie ewentualnej kontroli. 

W przygotowaniu poradnika pomógł Łukasz z  Motosternik.pl – zespołu doświadczonych instruktorów na wodzie, którzy w wolnym czasie podnoszą swoje kwalifikacje, aby stać się jeszcze lepszymi. Więcej o patencie sternika można się dowiedzieć pod adresem: https://www.motosternik.pl/patenty-motorowodne/patent-sternika-motorowodnego/.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.