Paszporty POLITYKI 2019 rozdane

Już po raz 27. na uroczystej Gali zostały wręczone nagrody PASZPORTY POLITYKI dla wybitnych młodych twórców i artystów. Laureaci otrzymali nagrody w kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa.

Paszporty POLITYKI to nagroda kulturalna przyznawana od ćwierć wieku na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. 

Kapituła Nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika POLITYKA wybrała laureatów 2019:

  • KREATOR KULTURY – Olga Tokarczuk – nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas, za sposób pisania, patrzenie w przyszłość literatury, ale i całej naszej planety.
  • KULTURA CYFROWA – Dawid Ciślak –  za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpo­wania i zastraszania sędziów oraz – dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium – za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.
  • MUZYKA POPULARNA – Błażej Król –  Za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.
  • MUZYKA POWAŻNA –  Jakub Józef Orliński – Za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę ­wobec muzyki.
  • SZTUKI WIZUALNE –  Weronika Gęsicka –  za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.
  • LITERATURA –  Dominika Słowik –  za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.
  • TEATR – Weronika Szczawińska –  za spektakle intymne i czułe, w których łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery.
  • FILM –  Bartosz Bielenia –  za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie.

Już kolejny raz m.st. Warszawa jest partnerem kategorii KULTURA CYFROWA, która obejmuje wszelkie formy kultury, których wyjściową formą jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole i urządzenia przenośne, różnego rodzaju aplikacji, różnorodnych form internetowych, VR i filmów interaktywnych. Nagrodę mogą otrzymać zarówno pojedyncze osoby – szefowie studiów deweloperskich, pomysłodawcy, programiści, scenarzyści i graficy, jak i całe studia.

Więcej informacji stronie https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty.

źródło: UM Warszawa / fot. Leszek Zych

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.