Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w filmowych zasobach FINA

Otwieramy nowy cykl „Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w filmowych zasobach FINA”. Część pierwsza będzie poświęcona gettu warszawskiemu.

Premiera filmów „Życie ludzkie w niebezpieczeństwie” oraz „Das Ghetto” wraz z komentarzem specjalistów odbędzie się 5 maja o 19:00 na stronie www.ninateka.pl.

Filmy trwają razem około 80 minut i zostaną udostępnione użytkownikom portalu NA STAŁE.

O CYKLU:

Cykl dotyczy ważnych wydarzeń z dziejów naszego państwa z lat 1910 – 1950, utrwalonych w najstarszych filmach dokumentalnych, fabularnych oraz w dokumentach propagandowych sowieckich, niemieckich i polskich, znajdujących się w zasobach FINA i wcześniej nieznanych albo znanych jedynie wąskiej publiczności
Więcej o cyklu: bit.ly/2SfRhMi

O FILMACH:

„Das Ghetto”

„Das Ghetto” to nieukończony, jedynie wstępnie zmontowany, niemiecki film propagandowy nieznanych twórców, który zrealizowano na terenie warszawskiego getta w maju 1942 roku. W założeniach miał opierać się na sztucznie wykreowanych kontrastach między członkami tamtejszej społeczności oraz przekonać widzów, że dramatyczne warunki życia najuboższych są wynikiem obojętności bogatych Żydów. Filmu nigdy nie wprowadzono na ekrany; najprawdopodobniej uznano, że jest zbyt drastyczny i nie wzbudzi oczekiwanej reakcji publiczności. Po wojnie materiał był uznawany za zaginiony aż do 1954 roku, gdy odnaleziono go w bunkrze we wschodnim Berlinie.
Więcej o filmie: bit.ly/2SfRhMi

„Życie ludzkie w niebezpieczeństwie”

„Życie ludzkie w niebezpieczeństwie” to niemiecki film propagandowy zrealizowany w 1941 roku przez Herberta Gerdesa na zlecenie Film und Propagandamittel Vertriebsgesellschaft. Obraz był jednym z elementów szeroko zakrojonej kampanii mającej na celu przekonanie społeczeństwa polskiego o słuszności odizolowania Żydów z uwagi na (rzekome) zagrożenie tyfusem.
Więcej o filmie: bit.ly/2SfRhMi


KOMENTARZ EKSPERTÓW:

Filmy opatrzone będą komentarzem specjalistów, uznanych autorytetów akademickich.

Dr hab. Iwona Kurz – prof. ucz. (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej w perspektywie wizualnej, w tym zagadnieniem pamięci, oraz problematyką ciała i gender. Redaguje pismo „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej” (www.pismowidok.org).

Prof. Jacek Leociak – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Pracowni Poetyki Teoretycznej i Semiotyki Kultury IBL PAN, członek-założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Opublikował: „Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego” (1997, 2004, 2016); „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z Barbarą Engelking, 2001), „Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji” (2009), „Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów” (2010); „Spojrzenia na Warszawskie getto” (2011); „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę” (2017), „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (2018).

 
UWAGA: Filmy zawierają drastyczne sceny.

Więcej o cyklu i filmach: https://fina.gov.pl/pamiec-filmu-wydarzenia-historyczne-w-zasobach-fina-czesc-pierwsza-getto-warszawskie/

Koncepcja merytoryczna: Barbara Giza

Współpraca: Ewa Korzeniowska, Grzegorz Rogowski, Anna Witek

Pokaz jest częścią projektu „Pamięć filmu. Cud nad Wisłą i inne wydarzenia historyczne w filmowych zasobach FINA”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.