Pałacowe intrygi w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

Pałacowe intrygi w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim

22 sierpnia zapraszamy na premierową i jedyną prezentację plenerowego przedstawienia Pałacowe intrygi, przygotowanego specjalnie dla Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – Oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie. W widowisku z gatunku „płaszcza i szpady” przeplatają się wątki miłości, zdrady i wielkiej polityki, oparte na historycznych wydarzeniach, które miały miejsce w otwockiej rezydencji na początku XVIII wieku.

W owym czasie piękna Marianna Denhoffowa, córka podkomorzego wielkiego koronnego Kazimierza Ludwika Bielińskiego i Ludwiki Marii z Morsztynów, właścicieli otwockich dóbr, wzbudziła gorące uczucia króla Augusta II Mocnego i w efekcie została jego oficjalną metresą. Spektakl opowiada o dramatycznych i komicznych zarazem początkach tego romansu, w których istotną rolę odegrali Aniela Wiladowska, przyjaciółka Marianny, Francuz Scypion de Saint-Alban oraz Saksończyk Matthias von Rippe. Inscenizacja nawiązuje formą do barokowych przedstawień, w których równie ważne jak tekst i gra aktorska były taniec, muzyka i światło. Efektowne tło akcji stanowi stylowa fasada pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych magnackich rezydencji na Mazowszu. Dodatkową atrakcją będzie muzyka z epoki, wykonywana na żywo przez zespół kameralny Kama Grott Ensemble pod kierownictwem oboistki Kamy Grott-Tomaszek, związany z Fundacją Promocji Kultury „OtwArte” z Otwocka. Autorem sztuki jest dziennikarz i pisarz Andrzej Klim, pracownik Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obsada
August II Mocny – Georgi Angiełow
Kazimierz Ludwik Bieliński – Krzysztof Nowik
Ludwika Maria z Morsztynów Bielińska – Ewa Kabsa
Marianna z Bielińskich Denhoffowa – Magdalena Herman-Urbańska
Aniela Wiladowska – Bożena Furczyk
Scypion de Saint-Alban – Maciej Marek Łysakowski
Matthias von Rippe – Damian Kamiński

Przedstawienie odbędzie się w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim w sobotę 22 sierpnia o godz. 19.00. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych spektakl zostanie przeniesiony na niedzielę 23 sierpnia, na godz. 19.00. Spektakl trwa ok. 90 minut.
Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona ze względu na obostrzenia epidemiczne).

Organizatorzy
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim – Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, Fundacja Promocji Kultury OtwArte, Grupa KLIMatyczna

Fot. Luiza Kobeszko

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.