Padł rekord najmniejszej liczby psów „Na Paluchu”

schronisko na paluchu
Fot. Schronisko na Paluchu

Padł rekord najmniejszej liczby psów „Na Paluchu”.

W warszawskim Schronisku „Na Paluchu” padł nowy rekord. Od 3 listopada mieszka w nim obecnie 666 psów – to najniższy stan w historii placówki. Popularnością cieszy się także „Ochota na kota”, z której warszawiacy zaadoptowali już 27 czworonogów.

To niezwykły sukces, który wynika ze wspólnego zaangażowania mieszkańców, pracowników Schroniska i miasta. W Warszawie promujemy adopcję zwierzaków zarówno poprzez plenerowe akcje, takie jak Marsz Kundelków, jak również w Internecie, czego przykładem jest ochocka placówka „Ochota na Kota”. Uświadamiamy zarówno dzieci, jak i dorosłych, że znakowanie psów i kotów zapobiega bezdomności. Tylko w tym roku zaczipowaliśmy bezpłatnie 3006 czworonogów, a łącznie od 2007 roku ponad 95 500 zwierząt – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

To dla nas magiczny dzień. Dziękuję całemu zespołowi schroniska za ogromne zaangażowanie. Wolontariuszom, za ich wysiłek podczas przygotowywania zwierząt do adopcji. Opiekunom, za codzienną opiekę i troskę o podopiecznych. Lekarzom, za stałe podnoszenie poziomu opieki weterynaryjnej. Biuru przyjęć i adopcji zwierząt za codzienny wysiłek i dbanie, o jak najlepszą obsługę – podkreśla Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na Paluchu. – Nie bez znaczenia są tu także warszawskie programy bezpłatnego czipowania zwierząt i darmowej sterylizacji zwierząt. W imieniu czworonogów z Palucha – dziękuję raz jeszcze – dodaje dyrektor.

Placówka do niedawna sprawowała opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione jedynie na terenie Warszawy i Piaseczna. Od lutego 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba psów i kotów przebywających w schronisku spadła o blisko 70 proc. w ciągu ośmiu lat. „Na Paluchu” 31 grudnia 2010 roku przebywało aż 2366 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 722 podopiecznych placówki.

Sława Schroniska Na Paluchu

Schronisko z pomocą miasta organizuje liczne akcje promujące adopcję zwierząt. Jedną z nich jest projekt „Adoptuj Warszawiaka” prowadzony od 2015 r. W ramach akcji podopieczni „Palucha” wychodzą z boksów i jadą wraz z wolontariuszami w miejską przestrzeń. Warszawiacy zainteresowani adopcją psa mogą osobiście poznać pupila na miejscu zbiórki oraz porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem. Podczas spacerów czworonogom towarzyszą również fotografowie i filmowcy.

– Udowadniamy, że nasi podopieczni to psy miejskie, które dobrze czują się w tłumie i nie straszna im jest warszawska przestrzeń. Serca warszawiaków coraz częściej otwierają się na adopcję – tłumaczy Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.

W październiku pracownicy schroniska zorganizowali Dzień Otwarty, podczas którego mieszkańcy mieli szansę poznać niedostępne a co dzień zakątki placówki.  Dwa tygodnie później, 27 października podczas Marszu Kundelków dziesiątki psów wyszły na Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Wolontariusze Schroniska „Na Paluchu” zachęcali do adopcji zwierząt a technicy bezpłatnie zaczipowali aż 100 czworonogów. 

Placówka promuje się też za pomocą kalendarzy, kubków, bawełnianych toreb, a także wyjątkowej gry dla dzieci. Planszówka „Piesku, szukaj domu” powstała w celu zapoznania graczy z problemem bezdomności zwierząt oraz sposobami jej zapobiegania. Dostępna jest bezpłatnie w placówce. Teren „Palucha” można obejrzeć także z pomocą wirtualnej wycieczki. Na stronie przedstawione są miejsca nieodstępne dla gości m.in. szpital, kuchnia oraz wnętrza pawilonów. Na 120 panoramach zostały ukryte też niespodzianki w postaci zdjęć i filmów.

Ochota na Kota

W sierpniu 2018 roku uruchomiliśmy punkt adopcyjno-informacyjny „Ochota na Kota”, mieszczący się przy ul. Grójeckiej 79 w Warszawie. Mieszka tam kilkanaście kotów, które są widoczne zza witryny lokalu. Mieszkańcy mogą też wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili. Miłośnicy podglądają codzienne życie mruczących czworonogów także w Internecie. Na miejscu jest również opcja dokonania wszystkich formalności i przygarnięcia kociaka do swojego domu. Od momentu otwarcia zaadoptowano już 27 kotów, z czego jeden, odnaleziony, powrócił do rąk właściciela.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 3 ha. Misją Palucha jest opieka nad porzuconymi i zagubionymi zwierzętami, a także edukacja w zakresie przeciwdziałania bezdomności i pielęgnacji psów oraz kotów. Liczni wolontariusze pomagają usprawniać funkcjonowanie placówki.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.