Paczkomaty – kiedy zagościły na naszych ulicach?

Paczkomaty

Paczkomaty podbiły serca Polaków! To niebywale wygodny sposób na nadawanie i odbieranie paczek. Nie musisz wyczekiwać kuriera, chodzić na pocztę z awizo ani martwić się, ile zapłacisz za paczkę. Paczkomaty to komfort, oszczędność czasu i odpowiedź na potrzeby współczesnego świata. Kiedy Paczkomaty zagościły na naszych ulicach? Jakie są ich zalety? Czy zawsze opłaca się wybierać Paczkomaty? Sprawdźmy!

Pierwsze Paczkomaty – historia usługi w Polsce

Pomysłodawcą i twórcą Paczkomatów był Rafał Brzoska. Stworzył firmę, która skutecznie rywalizuje z Google czy Amazonem, a także licznymi firmami kurierskimi. Pierwszy Paczkomat InPost powstał w 2009 roku. To automatyczny terminal, który umożliwia samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Od strony technicznej za projektem stoją Łukasz Nowiński, Maciej Piekarz oraz zewnętrzny konstruktor. Po stworzeniu trzech prototypów, w końcu opracowano odpowiednią szafę, która stanęła na ulicach w Polsce. Zabudowę elektroniczną do Paczkomatów stworzyła firma Biatel, z kolei oprogramowanie dział IT Grupy Integer.pl, której prezesem jest R. Brzoska.

InPost zmierza w kierunku 20 tys. Paczkomatów w Polsce na koniec 2022 r., a poza tym dostępnych jest ich wiele w innych krajach – m.in. we Francji, w Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, we Włoszech, Czechach.

Od 2009 roku firma InPost znacząco się rozwinęła i w wielu aspektach wyprzedziła konkurencję, oferując rozwiązanie na miarę obecnych czasów, gdzie klienci oczekują bezproblemowych, ekspresowych dostaw przesyłek, jak i dużej elastyczności. Paczkomaty odpowiadają na te wszystkie potrzeby, stąd też sukces firmy nikogo nie powinien dziwić.

Więcej informacji o nadawaniu i odbieraniu przesyłek z Paczkomatów na: https://www.sendit.pl/blog/nadawanie-i-odbieranie-paczek-w-paczkomatach-inpost

Zalety Paczkomatów

Stworzeniu Paczkomatów przyświecała idea zapewnienia klientom ecommerce skutecznego sposobu odbierania przesyłek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Bez kolejek, wizyt w urzędzie pocztowym, wyczekiwania na kuriera lub listonosza. I to się udało – a do tego umożliwiono też korzystanie z innych usług, jak np. nadawanie paczek przez osoby prywatne, przedłużanie pobytu paczki z poziomu aplikacji itd.

Poza tym zamawiając do Paczkomatów to odbiorca decyduje, kiedy odbierze swoją paczkę – ma na to 48h od chwili umieszczenia jej w skrytce. Idziesz do pracy? Wracasz ze spotkania towarzyskiego? Jesteś na spacerze z psem? Możesz podjeść do Paczkomatu, który wybrałeś i odebrać swoją paczkę, bez podporządkowywania się do harmonogramu pracy kuriera! Poza tym paczkę za Ciebie może odebrać też ktoś inny – wystarczy, że będzie miał Twój numer telefonu i kod odbioru.

Z biznesowego punktu widzenia, Paczkomaty mają też logistyczną przewagę nad konkurencją. W ciągu 8 godzin pracy tradycyjny kurier może dostarczyć maksymalnie 60 paczek dziennie, z kolei kurier obsługujący Paczkomaty rozwozi w tym samym czasie 600-700 paczek. Pozwala to jednocześnie na zaoferowanie korzystnych cen przesyłek.

/artykuł sponsorowany/

Reklama