„Otwarte Narodowe”. Ponad 9,6 mln zł dofinansowania dla Cyfrowego MNW

„Otwarte Narodowe”. Ponad 9,6 mln zł dofinansowania dla Cyfrowego MNW.

Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało dofinansowanie  w wysokości ponad 7 mln zł ze środków Unii Europejskiej na digitalizację zbiorów i udostępnianie cyfrowych zasobów w ramach projektu „Otwarte Narodowe”. 
Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”. Celem działania jest powiększenie cyfrowej dokumentacji kolekcji MNW oraz udostępnienie jej w nowym serwisie internetowym. W ramach projektu zostanie otwarta pracownia fotograficzna, w której powstaną wysokiej jakości zdjęcia obiektów.

Serwis będzie dostępny od października 2020 roku.

Projekt dofinansowywany jest również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości ponad 1 mln zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9,6 mln zł brutto.

Muzeum Narodowe w Warszawie kontynuuje działania, które mają na celu zagwarantowanie łatwego i szybkiego dostępu do bogatej kolekcji MNW. Dzięki projektowi „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” cyfrowa dokumentacja zbiorów MNW zostanie powiększona o fotografie kolejnych 19 tysięcy zabytków. Z zasobów nowego, przebudowanego serwisu, spełniającego standardy cyfrowego udostępniania zbiorów, korzystać będą mogły również osoby niewidome, słabowidzące i niesłyszące. Serwis internetowy oraz materiały dostępne w języku angielskim sprawią, że z kolekcją MNW będą mogli obcować ludzie z całego świata w dowolnym momencie. Powstanie wielka baza wiedzy stanowiąca źródło inspiracji dla studentów, naukowców, branży kreatywnej oraz miłośników sztuki – mówi Piotr Rypson, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Warszawie.

W 2011 roku MNW uruchomiło serwis „Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie”, w którym obecnie znajduje się ok. 33 tysiące zdjęć obiektów. Realizacja projektu pozwoli na stworzenie udoskonalonego serwisu oraz wykonanie fotografii kolejnych 19 tysięcy zabytków.

W nowym serwisie znajdzie się 15 ścieżek tematycznych, wzbogaconych 15 filmami edukacyjnymi przetłumaczonymi na Polski Język Migowy, a także 100 kart edukacyjnych do pobrania, przydatnych na lekcjach lub szkolnych prezentacjach. Cała strona internetowa będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Nowy serwis będzie funkcjonował pod dotychczasową nazwą Cyfrowe MNW.

Dzięki profesjonalnym opisom obiektów serwis stanowić będzie cenne źródło wiedzy oraz inspiracji dla studentów, naukowców i pracowników instytucji kultury. Przedstawiciele biznesu, w tym branży kreatywnej, znajdą tu materiały w wysokiej jakości również do projektów o charakterze komercyjnym.

Opracowanie nowego serwisu internetowego wykracza ponad niezbędne standardy cyfrowego udostępniania zasobów. Dostosowanie projektu do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0 zapewnia dostępność informacji prezentowanych w serwisie także dla osób niepełnosprawnych, m.in. niewidomych, słabo widzących i niesłyszących.
Od 2011 roku Muzeum sukcesywnie udostępnia i digitalizuje swoje zbiory m.in. dzięki platformie Cyfrowe MNW czy obecności na platformie Google Cultural Institute oraz wystawom w ramach dedykowanego sztuce projektu Google Arts & Culture. Od 2015 r. MNW współpracuje z fundacją Wikimedia Polska i udostępnia w wysokiej rozdzielczości arcydzieła ze swoich zbiorów w Wikimedia Commons. w Wikipedii w ramach projektu open GLAM.

Realizacja projektu „Otwarte Narodowe”

Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” jest możliwa dzięki podpisanej w styczniu 2018 roku umowie między Muzeum Narodowym w Warszawie a Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”.

Dofinansowanie w wysokości 7 148 207,64 zł zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Projekt dofinansowywany jest również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1 309 193,45 zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9 602 449,16 zł brutto.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.