Otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków”

Otwarcie wystawy „Oblicza Polski – oblicza Polaków”.

Prace Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Wyczółkowskiego, a także malarzy współczesnych: Wiesława Szamborskiego i Romualda Oramusa składają się na otwartą w Pałacu Prezydenckim wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków”. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli udział w otwarciu nowej ekspozycji.

– Wystawa prezentuje Polskę i nas, Polaków przez szereg pokoleń, poczynając od I Rzeczypospolitej, przez czas zaborów, aż do współczesności – mówił Prezydent. Wyraził zadowolenie, że obrazy będą mogli oglądać przywódcy odwiedzający nasz kraj, a także wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego.

– Będzie można nas, Polaków zobaczyć w tych niezwykłych formach artystycznych – zaznaczył Andrzej Duda.

Ekspozycja ukazuje historię, kulturę i postawy Polaków poprzez galerię różnorodnych portretów. Każdy z nich to niezależna opowieść, a jednocześnie część obrazu naszego narodu.

Wystawa „Oblicza Polski – oblicza Polaków” to kolejna odsłona prezentacji sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Kuratorki Natalia Koziara i Paulina Chełmecka przygotowały ekspozycję, która opowiada o Polsce poprzez oblicza jej obywateli.

Obok prezentowanych w Antyszambrze portretów wielkich wodzów, jak Jan III Sobieski czy Józef Piłsudski, i znanych artystów na wystawie pojawiły się wizerunki robotników i biedoty – np. „Śmieciarze” i „Koncert” Wlastimila Hofmana, „Kowal” Franciszka Teodora Ejsmonda czy „Kobiety modlące się w kruchcie” Mieczysława Reyznera.

Goście odwiedzający Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie już w Sieni Dolnej, którą zdobią sceny rodzajowe z życia społeczności wsi i małych miasteczek.

W korytarzu przy Gabinecie Prezydenta RP zawisły dwa dzieła z kolekcji Książąt Czartoryskich. To portrety Izabeli z Lubomirskich Ignacowej Potockiej oraz Aleksandry z Lubomirskich Stanisławowej Potockiej, wykonane przez jednego z najwybitniejszych portrecistów XVIII wieku – Pompeo Batoniego. Z kolei w Sali Obrazowej zaprezentowane zostały dzieła malarstwa dwudziestowiecznego, nawiązujące do życia codziennego, zarówno publicznego, jak i prywatnego.

Wystawę „Oblicza Polski – oblicza Polaków” będą mogli oglądać wszyscy goście Pałacu Prezydenckiego, także zorganizowane wycieczki oraz turyści podczas dni otwartych. Ekspozycja potrwa do początku 2020 roku.

Kuratorki: Natalia Koziara,  Paulina Chełmecka

Projekt aranżacji: Luiza Berdak

Więcej o wystawie tu – klik

źródło: https://www.prezydent.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.