Otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej HASHTAG LAB

Otwarcie Przestrzeni Muzyki Współczesnej

Już w lutym na kulturalnej mapie Warszawy pojawi się nowe, wyjątkowe miejsce – Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab: pierwsza i jedyna w Polsce stała scena dla muzyki nowej! To tutaj przez najbliższe 4 lata będziemy zapraszać Was na koncerty, warsztaty edukacyjne, zajęcia dla najmłodszych i kursy mistrzowskie. Będziemy się spotykać i rozmawiać o ważnych rzeczach, będziemy łączyć artystów, gościć kompozytorów, tworzyć nowe pomysły i prowadzić działania społeczne.

Hashtag Lab będzie się mieścił w wyjątkowym miejscu – modernistycznej willi na Starej Ochocie w Warszawie, która zachwyciła nas nie tylko swoją architekturą, ale także historią. Przez lata właściciel, Antoni Moniuszko, prowadził tu salon kulturalny – odbywały się seminaria naukowe, wydawano przyjęcia dla gości z zagranicy. Tu, przy Barskiej 29, bawili się warszawscy intelektualiści i artyści, w tym wybitni kompozytorzy XX wieku, m.in. Krzysztof Penderecki i Witold Lutosławski. Pragniemy przywrócić świetność temu miejscu.

Hashtag Lab rozpoczyna działalność jako najmłodsza Społeczna Instytucja Kultury m.st. Warszawy prowadzona przez Fundację Sfera Harmonii.

PROGRAM OTWARCIA

PIĄTEK, 24 lutego 2023

12:00 – 20:00
Odwiedźcie nas! Wpadnijcie, kiedy chcecie i premierowo zobaczcie Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. Oprowadzimy Was po wnętrzu pięknej willi na Barskiej 29, poczęstujemy kawą i opowiemy o naszej działalności.

15:00
Otwarcie muralu na Barskiej i spotkanie z autorami Karolem Tomokim Yamazakim i Bartłomiejem Kiełbowiczem
Bartłomiej Kiełbowicz – tworzy obrazy, rysunki, wideo, murale i instalacje. Jest obserwatorem codzienności, którą regularnie komentuje w rysunkowych pamiętnikach. Kolekcjonuje historie i przedmioty z przeszłości, którymi często się inspiruje. W swoich pracach łączy spontaniczny i często destrukcyjny gest wizualny z bardzo precyzyjną akcją i długimi godzinami pracy. Interesują go obsesyjnie powtarzające się motywy.
Karol Tomoki Yamazaki – projektant graficzny i artysta wizualny. Z racji swojego pochodzenia przyjął roboczą tezę, że jego stanem naturalnym jest stan rozkroku, w związku z czym jego zainteresowania wiecznie oscylują: między sztuką i technologią, czystością a brudem, jednoznacznością a ambiwalencją, śmiesznością a powagą. Obecnie kończy studia na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie oraz jest częścią Super Super Studio.
Dla Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab stworzyli mural, który powita Was przy wejściu!

16:00 – 22:00
Instalacja interaktywna #NetworkMusic
Z okazji premiery z autorem instalacji – Wojciechem Błażejczykiem – rozmawiać będzie Ewa Szczecińska.
Ile rzeczy polubiłaś/polubiłeś na fejsie? 10? Na podstawie ich analizy komputerowy algorytm wie o Tobie więcej niż Twoi znajomi z pracy. 100? Wie więcej niż Twoi rodzice. 240? Wie więcej niż Twój partner. Wie jakie buty nosisz, co jesz, jakie gazety czytasz, na kogo zagłosujesz w przyszłych wyborach, gdzie byłeś/byłaś wczoraj po południu i gdzie będziesz jutro rano. Wie, bo go tego uczysz, lajkując, wyszukując informacji w sieci, oglądając wirtualne treści. Zastanów się, co można zrobić z taką wiedzą.
#NetworkMusic to utwór odwzorowujący mechanizmy sieci. W warstwie instrumentalnej – mechanizm komutacji pakietów, czyli przesyłania danych (w tym przypadku dźwiękowych) podzielonych na pakiety (frazy) pomiędzy węzłami (które stanowią muzycy). W warstwie tekstowej – zawiera treści pobrane z portali, Facebooka, przeglądarek, witryn internetowych. W warstwie elektronicznej – cyfrowe zniekształcenia głosu (błędy sieci) i mechanizm wytwarzania redundantnych danych (nagrania pochodzące z sieci), których jedynym celem jest przykucie uwagi internauty przekładające się na zyski z reklam (klikalność). Materiał dźwiękowy opiera się w dużym stopniu na adresach domen internetowych, które są przeliczane na dźwięki (wysokości lub rytm) na podstawie specjalnych algorytmów.
Instalacja interaktywna #NetworkMusic wykorzystuje materiały dźwiękowe wykorzystane w utworze, jednak ich odtwarzanie uzależnione jest od obecności aktywności uczestników.
Jeśli chcesz usłyszeć w instalacji #NetworkMusic adres własnej strony internetowej zamieniony na dźwięki, wyślij mail z adresem Twojej strony na adres: domenofon@op.pl ‼
wyk. Hashtag Ensemble, dyr. Lilianna Krych, głos Maciej Nerkowski
realizacja nagrania – Michał Bereza, Paweł Dudziak; realizacja warstwy elektronicznej, miks – Wojciech Błażejczyk; lektorzy – Grzegorz Drojewski, Maciej Więckowski, Alex, Bruce, Agnes, Vicki, tekst – Wojciech Błażejczyk.

17:00 – 22:00
Wenecka video-opera na patio
Podróż weneckimi kanałami to odpowiedź Hashtag Ensemble na zamknięcie pierwszego roku pandemii. W rejs gondolą zabierze Cię głos sopranistki Joanny Freszel, instrumentalistów z Hashtag Ensemble i klawesynistki Gośki Isphording. Projekcje wideo przygotowały zafascynowana nową operą reżyserka Pia Partum oraz specjalizująca się w instalacjach audiowizualnych Aleksandra Ołdak.
Fragmenty muzyki Salvatore Sciarrino zostały nagrane przez Hashtag Ensemble w lipcu 2020 w Warszawie.


SOBOTA, 25 lutego 2023

12:00 – 20:00
Odwiedźcie nas! Wpadnijcie, kiedy chcecie i premierowo zobaczcie Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. Oprowadzimy Was po wnętrzu pięknej willi na Barskiej 29, poczęstujemy kawą i opowiemy o naszej działalności.

12:00 – 20:00
Instalacja interaktywna #NetworkMusic Wojciecha Błażejczyka

17:00 – 20:00
Wenecka video-opera na patio

KONCERT OTWARCIA HASHTAG LAB
Hashtag Ensemble otwiera swoją siedzibę w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę i w czasie trwania brutalnie tłumionej rewolucji demokratycznej w Iranie. Od wielu lat staramy się za pomocą muzyki opowiadać o otaczającym nas świecie, o tym, co nas w nim inspiruje, porusza, niepokoi.

Koncert otwarcia jest reinterpretacją programu #ustroje i prowadzi nas od społecznego sprzeciwu wzniecającego rewolucje, przez szaleństwa absolutystycznej monarchii aż po żywą synergię związkowej solidarności.
Wybrane przez nas utwory są nie tylko dźwiękowymi interpretacjami ustrojów społeczno-politycznych, czy komentarzami do rzeczywistości XX i XXI wieku, ale odzwierciedlają zróżnicowane modele pracy zespołów kameralnych. “Surge” jest kompozycją duetu kompozytorskiego, w którym doświadczamy pełni głosu obojga twórców wykorzystujących nowe media do wyrażenia solidarnego sprzeciwu wobec przemocy. “Pieśni Szalonego Króla” mocno związują formę ścisłą hierarchią opartą na prymacie dyrygenta i solisty, z którym muzycy kameraliści podejmują współzawodnictwo. Finałowy “Workers Union” fascynuje demokratyzacją zapisu i jest manifestem muzycznego egalitaryzmu o walorach wielowątkowej symfonii.

20:00
Spectro Duo “Surge” (2022) *polska premiera
Martyna Kosecka & Idin Samimi Mofakham
W ciemnych czasach ślepej przemocy zadaniem każdego artysty i każdego wolnego człowieka jest refleksja nad otaczającym go światem i zabranie głosu w obronie ofiar. Spectro Duo nie uchyla się od tego obowiązku. Utwór “SURGE” to ich głos w sprawie zbrodni dziejących się w Iranie, a jednocześnie jedyne, co możemy zrobić, aby dać wyraz naszej solidarności z trwającą irańską rewolucją. WOMAN.LIFE.FREEDOM

21:00
Hashtag Ensemble
Program:
Peter Maxwell Davies – “Eight Songs for a Mad King” (1969)
Louis Joseph Andriessen – “Workers Union” (1975)

22:00 – 1:00
Ryterski – Live / czuły – dj set
Rafał Ryterski – kompozytor, specjalista od niemożliwej muzyki elektronicznej, który występuje zarówno w klubach, jak i na festiwalach oraz nie stroni od instalacji i opery, zaprezentuje autorski set, specjalnie na otwarcie Hashtag Labu!
czuły (Vład Błyzniuk, Ukraina) – wielobarwny ukraińsko-polski didżej, gracz, członek Radia Kapitał. Z przyjemnością praktykuje klubowe słowiańsko-queerowe brzmienia – wesołe, szybkie i nietradycyjne. W ekstatycznym tańcu łączy skoczny hyperpop z muzyką ballroomu i świata. Do relaksu gra ambientowy szelest flory i fauny, a do spoczynku kontemplacyjnego – mroczny drone+noise.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY.

Organizator: Fundacja Sfera Harmonii
Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab współfinansuje m. st. Warszawa

Projekt graficzny: Karol Tomoki Yamazaki

Adres: ul. Barska 29

FB-klik


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Reklama