Nowe wystawy w Narodowym Muzeum Techniki

Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe

Zapraszamy na nowe wystawy w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie!


W przeszłości leży klucz do przyszłości – to najważniejszy, budujący naszą narodową dumę i tożsamość, przekaz wystawy głównej Narodowego Muzeum Techniki zatytułowanej Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe.
Po wstępnym przedstawieniu, w układzie chronologicznym – od czasów prehistorycznych, przez średniowiecze i oświecenie, aż do czasów najnowszych – długiej historii rozwoju techniki, szczegółowo ukazuje ona najistotniejsze osiągnięcia inżynieryjne i naukowe Polaków pomiędzy XVII a XX wiekiem.
Uzupełnieniem głównej kolekcji jest ekspozycja poświęcona językowi techniki, bez którego niemożliwy byłby dialog między pokoleniami inżynierów oraz różnymi dziedzinami techniki, a na który składają się matematyka, ewolucja budowy narzędzi, rozwój rysunku technicznego czy wszechstronność metrologii.
Wystawa zajmująca niemal 1,1 tysiąca metrów kwadratowych zbudowana została w bogatej, narracyjnej scenografii, która porządkuje przedstawiane zagadnienia, pobudza wyobraźnię i przenosi zwiedzających w świat techniki przemawiającej czytelnym, zrozumiałym dla wszystkich językiem wiedzy oraz pozytywnych emocji.
Dofinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach dotacji celowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Dwuczęściowa wystawa stała Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnych i Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego to ekspozycja prezentująca proces wydobycia i przetwarzania surowców, takich jak ropa naftowa, węgiel kamienny czy gaz ziemny. Część pierwsza wystawy skupia się na historii źródeł energii oraz zaprezentowaniu technik ich wydobycia. Część druga ekspozycji to ukłon w kierunku wielkiego wynalazcy jakim był Ignacy Łukasiewicz, nawiązująca do dwusetnej rocznicy jego urodzin. Problematyka poruszana w ramach tego projektu wystawienniczego wzajemnie się przenika. Nie da się opowiedzieć historii paliw kopalnych bez opowieści o Ignacym Łukasiewiczu. Z jednej trony mamy opowieść o człowieku o niepodważalnych zasługach w dziedzinie górnictwa naftowego – do metod poszukiwania, przez metody wydobywania i w końcu przetwarzania surowca, a z drugiej strony olbrzymi zakres tematyczny dotykający powstawania wysokoenergetycznych surowców, stanowiących trzon światowej energetyki.
Opowieść, którą przedstawiamy zaczyna się w bardzo odległym czasie, około 13,8 miliarda lat temu, a kończy się w epoce rzeczywistych i bolesnych problemów energetycznych. Epoce, w której nadzieję daje wykorzystanie zjawisk, które miały tak odległy początek. Człowiek od zawsze korzystał z dobrodziejstw natury, obserwował swoje otoczenie i przyrodę, by oprzeć na tym swoje działania i zacząć ją naśladować. Tu należy szukać źródła naszego rozwoju, postępu i nauki.

Wielkie otwarcie 17-18 grudnia 2022 r.

W każdy wtorek wstęp bezpłatny! 

FB-klik

Narodowe Muzeum Techniki

Dofinansowano ze środków budżetu Państwa w ramach dotacji celowej Ministra Edukacji i Nauki
Partnerzy wystawy: PGE GIEK, Polska Spółka Gazownictwa
——–
Patronat medialny: Polskie Radio S.A., Polskie Radio „Radio dla Ciebie”
Organizatorzy NMT: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Miasto Stołeczne


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama