Organizacja ruchu we Wszystkich Świętych 2019

We Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny w pobliżu warszawskich nekropolii zmieni się organizacja ruchu – priorytet będzie miała komunikacja miejska, a część ulic zostanie zamieniona w parkingi. Uruchomionych zostanie również 30 specjalnych linii Warszawskiego Transportu Publicznego.

Zmiany na drogach

W piątek i sobotę,  1 i 2 listopada, w rejonach warszawskich cmentarzy zostaną  wprowadzone znaczne zmiany w organizacji ruchu. Między innymi niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wzdłuż ulic wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu – wyznaczone będą specjalne parkingi. Ruchem będzie kierowała Policja.

We Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny, 1 i 2 listopada, jezdnia ul. Królewskiej – na odcinku od ul. Mazowieckiej do Marszałkowskiej – będzie zamknięta dla samochodów indywidualnych i wyłączona z parkowania. Wprowadzony zostanie również zakaz zatrzymywania się na ul. Marszałkowskiej w rejonie skrzyżowania z Królewską. Stąd będą wyruszały na swoje trasy autobusy specjalnych linie C.

Zmiany będą obowiązywały jednak przede wszystkim w rejonie cmentarzy. Największe ograniczenia w ruchu samochodów indywidualnych zostaną wprowadzone 1 listopada, które w ograniczonym stopniu będą obowiązywać również w Zaduszki. Kierowcy powinni zwracać uwagę również na znaki informujące o ograniczeniach w parkowaniu.

Z informacjami dotyczącymi zmian w rejonie poszczególnych nekropolii można zapoznać się tutaj:

Na cmentarze komunikacją miejską

Jak co roku Zarząd Transportu Miejskiego zadba o to by warszawiacy i goście mogli sprawnie dojechać do stołecznych nekropolii. W ramach akcji „Znicz” na ulice wyjedzie łącznie ponad 1800 pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego – 1500 autobusów i 300 tramwajów. Do pracy ruszą też instruktorzy nadzoru ruchu i informatorzy, którzy zadbają by pasażerowie szybko i bezpiecznie dotarli na warszawskie cmentarze.

Dla wygody pasażerów uruchomione zostaną także dodatkowe punkty sprzedaży biletów. Staną one przy cmentarzach: Bródnowskim, Północnym i Powązkowskim oraz na pl. G. Narutowicza, na rondzie Wiatraczna oraz przy ulicy Królewskiej. Będzie tu można kupić bilety kartonikowe oraz długookresowe, a zapłacić za nie zarówno gotówką jak i kartą płatniczą. Dodatkowo od piątku, 1 listopada, do niedzieli, 3 listopada, działać będą również wybrane Punktu Obsługi Pasażerów ZTM.

Pierwszą, już uruchomioną linią cmentarną jest C40, której autobusy  kursują z Młocin do bramy zachodniej Cmentarza Północnego. Autobusy jeżdżą codziennie od soboty, 19 października do końca akcji „Znicz”.

Od soboty, 26 października, komunikacja specjalna zostanie wzmocniona. Ruszy linia tramwajowa C1 łącząca rejon Cmentarza Bródnowskiego i Cmentarza Wolskiego. Na trasy wyjadą także autobusy linii C09.

Najwięcej pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego wyruszy na trasy jednak 1 i 2 listopada, kiedy na groby ruszają setki tysięcy warszawiaków i gości spoza stolicy. Według ostrożnych szacunków na sam Cmentarz Północny 1 listopada przybywa około 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego.

Na samych liniach cmentarnych, których w czasie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek ZTM uruchomi 30 (z czego trzy tramwajowe), będzie kursowało 552 i 397 autobusów (odpowiednio 1 i 2 listopada) oraz po 32 składy tramwajowe dziennie. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będą odjeżdżały autobusy linii C09, łączącej Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu weźmie na siebie także metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1 i co 3 minuty na linii M2.

Autobusy i tramwaje linii cmentarnych będą kursować po ulicach w piątek, 1 listopada, w godz. 7.00-19.00, natomiast 2 listopada między godz. 9.00 a 17.00. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarzy Powązkowskich. Te autobusy będą jeździły dwie godziny dłużej.

Ze szczegółami dotyczącymi komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych można zapoznać się tutaj.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.