Oprogramowanie ERP dla firm – co to jest?

Oprogramowanie ERP kojarzone jest najczęściej z wybranym systemem, który wspiera zarządzanie w firmie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że systemy ERP to określona strategia kierowania procesami produkcyjnymi. Czym dokładnie jest oprogramowanie ERP dla firm, jak wygląda jego wdrożenie i jakie korzyści to przynosi firmie – dowiecie się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Co to jest oprogramowanie ERP?

Enterprise Resource Planning (ERP) to rodzaj oprogramowania do planowania zasobów firmy. Składa się on z systemu aplikacji, które przejmują kontrolę w niemal każdym obszarze przedsiębiorstwa. Dotyczy to m.in. księgowości i finansów, kadr, zaopatrzenia, produkcji, jak i samej sprzedaży. System ten ma niebywałą zaletę, a mianowicie opiera się na jednej bazie danych. Dzięki takiemu rozwiązaniu praca jest łatwiejsza i przede wszystkim uporządkowana. Dane wprowadzone w dziale produkcji są od razu widoczne przez innych użytkowników pracujących np. na magazynie.

Jak wybrać system ERP?

Warto przejrzeć rynek i stawiać na bogate oferty takich oprogramowań, nawet w tych podstawowych wersjach. Kryteria, które należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim funkcjonalność i dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Pod tym kątem dobrze wybrać firmę, która od A do Z spersonalizuje ofertę i zajmie się wdrożeniem systemu ERP. Zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie firma ma w ofercie powdrożeniowe wsparcie. Nierzadko zdarzają się sytuacje, w których jest ono potrzebne.

System powinien być dostosowany do branży lub dedykowany konkretnemu procesowi. Stawiając na rozbudowaną wersję oprogramowania, mamy pewność, że ulepszy to ergonomię pracy w firmie, a wdrożenie automatyzacji procesów mechanicznych pozwoli m.in. na obniżenie kosztów pracy. Czy nie tego szukasz jako użytkownik takiego rozwiązania?

Jak wygląda wdrożenie systemu ERP?

Wdrożenie systemu ERP zaczyna się od analizy wymagań klienta względem całego oprogramowania. Następnie tworzy się wizja rozwiązania. Te dwa punkty tworzą bardzo ważną analizę przedwdrożeniową, która określa zakres prac. Następnie firma przystępuje do konfiguracji systemu, czyli wstępnie importuje dane i dostosowuje oprogramowanie ERP do użytkownika. Cała ten wstęp jest wersją testową, na której odbywają się szkolenia dla wszystkich przyszłych użytkowników systemu.

Jeśli system i jego funkcjonalność się sprawdzą, to zostają zaimportowane dane docelowe, z których będą korzystali pracownicy i wówczas rozpoczyna się praca na oprogramowaniu. Zdarza się tak, że pracownicy wciąż nieumiejętnie korzystają z systemu i w firmie wynikają przez to problemy. Dlatego na końcowym etapie wdrożenia klient ma prawo do skorzystania ze wsparcia powdrożeniowego.

Gdzie sprawdzi się oprogramowanie ERP?

System ERP swoje zastosowanie znajdzie tam, gdzie obsługa procesów i zarządzanie nimi wymaga wsparcia technologicznego i informatycznego. Na podstawie wcześniej ustalonych potrzeb firmy i użytkowników, oprogramowanie ERP dzięki wielomodułowej budowie, można wdrożyć ze wszystkimi elementami lub tylko tymi wybranymi i odpowiednio je skonfigurować. Mimo iż mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie jest dopasowane do potrzeb każdego klienta, to śmiało można również powiedzieć, że jest uniwersalne. 

Korzyści z wdrożenia

Korzyści z wdrożenia systemu ERP jest wiele. Wpływa on na różne czynniki, a wszystko zależeć będzie od tego, czym dana firma się zajmuje oraz jakie cele wdrożenia oprogramowania zostały postawione. Oto kilka przykładowych zalet.

 

  • Bezpieczeństwo danych – dane przetrzymywane w formie cyfrowej ograniczają dostęp do nich osobom trzecim. E-baza (np. klientów) pozwala na zachowanie ich wszelkich danych w firmie na długie lata.
  • Automatyzacja procedur – zautomatyzowanie niektórych procedur sprawi, że to, co do tej pory wydawało się trwać w nieporządku, w końcu może zostać ujednolicone. W księgowości czy wszelkich umowach mogą występować nieaktualne wzorce postępowania, wprowadzając system ERP i automatyzację takich procedur, nie będziemy musieli się już więcej o to obawiać.
  • Obniżenie kosztów – dzięki automatyzacji czynności powtarzalnych praca będzie przebiegała sprawniej, dzięki czemu koszty zostaną obniżone.
  • Oszczędność czasu – realizacja zamówień, przygotowanie dokumentów, raportów zajmują sporo czasu, kiedy zajmuje się tym człowiek i robi to własnoręcznie. Po wprowadzeniu danych do systemu, pracę w większości przejmuje za nas oprogramowanie, wszystko jest zautomatyzowane, a my oszczędzamy czas.

 

To tylko część korzyści, które oferuje system ERP. W efekcie końcowym uzyskasz porządek i optymalizację procesów firmowych w swoim przedsiębiorstwie.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.