Opłacalność fotowoltaiki – czy fotowoltaika się opłaca?

Opłacalność fotowoltaiki rośnie z roku na rok. Coraz nowocześniejsze technologie, duża konkurencja na rynku firm projektujących oraz instalujących systemy fotowoltaiczne oraz coraz staranniejsze rozwiązania formalno-prawne czynią pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych inwestycją uzasadnioną ekonomicznie i ekologicznie. W dobie stale rosnących rachunków za prąd, możliwość częściowego lub całkowitego uniezależnienia się od jego zewnętrznych dostawców jest dla wielu inwestorów wystarczającym argumentem na rzecz zainwestowania w fotowoltaikę. Ale przecież ów kluczowy argument ekonomiczny jest równie ważny i ważki jak argumenty ekologiczne. Wszystkie państwa Unii Europejskiej dążą do zrównoważonego rozwoju oraz redukcji dwutlenku węgla. Neutralność klimatyczna do roku 2050 pozostaje ogólnym celem dla całej UE, ale Polska nadal jest oszczędna w działaniach, które stanowiłyby zdecydowany krok w tym kierunku, np. z odchodzeniem od górnictwa na Śląsku. Inwestowanie w fotowoltaikę jest więc dla Polaków zagadnieniem dotykającym nie tylko ich indywidualnych wyborów, ale także próbą podjęcia walki z kryzysem klimatycznym poprzez włączenie się w realizowanie strategii rozwoju określanej mianem Europejskiego Zielonego Ładu (European Green Deal).

Czy stać mnie na przydomową elektrownie fotowoltaiczną?

Jak wspomniano wyżej, coraz staranniejsze rozwiązania formalno-prawne oraz możliwość uzyskania rozmaitych form dofinansowania czy kredytowania sprawiają, że inwestycja w fotowoltaikę przestaje być inwestycją zaporową finansowo. Tak, to prawda, że instalacja fotowoltaiczna to wciąż jednorazowy duży wydatek, zarówno wtedy, gdy budując nowy dom podejmujemy decyzję o zakupie paneli PV i/lub pompy ciepła, jak i wówczas, gdy uniezależniamy się od zewnętrznych dostawców energii w ramach prac termomodernizacyjnych. Jednak koszt fotowoltaiki znacznie spada, kiedy zdamy sobie sprawę, z możliwości skorzystania np. z programu „Czyste powietrze” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, programu „Agroenergia” czy “Energia Plus”, a także licznych komercyjnych ekokredytów lub leasingu sprawia, że przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest w zasięgu ręki każdego zainteresowanego. Prawdopodobnie już w lipcu wróci także program “Mój prąd” i, choć wszystko wskazuje na to, że warunki dofinansowania ulegną zmianie, nadal będzie skierowany do osób fizycznych. 

Czy warunki klimatyczne w Polsce wpływają na opłacalność fotowoltaiki?

Bez dwóch zdań: tak. Wbrew potocznym opiniom, warunki klimatyczne w Polsce są optymalne do inwestowania w fotowoltaikę. Średnie roczne nasłonecznienie w naszym kraju wynosi około 1000 kWh/m2. Od kwietnia do września na obszar Polski trafia 80% rocznego promieniowania słonecznego, a obszar Polski południowej w skali roku może otrzymywać nawet o 10% więcej energii słonecznej niż tereny wysunięte na północ. Panele fotowoltaiczne potrzebują dużo słońca,  ale niekoniecznie wysokiej temperatury powietrza. Przy bardzo wysokich temperaturach otoczenia, czy montażu paneli w miejscach, w których wysoka temperatura występuje przez cały rok, stosuje się specjalne układy chłodzące ogniwa. Na szczęście w Polsce takie układy nie są potrzebne. Panele PV pracują bez komplikacji także zimą: polskie zimy coraz częściej przypominają miesiące jesienne – silne opady śniegu zdarzają się rzadko i to zwykle tylko w górach, a mrozy, nawet wysokie, nie są dla nich żadną przeszkodą (panele fotowoltaiczne są zdolne pracować efektywnie do temperatur rzędu minus 40 stopni). 

Opłacalności fotowoltaiki na terenie Warszawy 

Warszawa znajduje się w bardzo korzystnej lokalizacji: średni poziom nasłonecznienia w ciągu roku szacowany jest w tej części Polski na około 1100 kWh/kWp. Przekłada się to na wysoką efektywność ogniw fotowoltaicznych, które po zainstalowaniu bez większego problemu zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne budynku jednorodzinnego. Optymalnie dopasowane do lokalnych warunków panele fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić nawet do 95% wydatków na energię elektryczną w skali roku. Indywidualnie opracowany projekt instalacji PV, bazujący na rzetelnym audycie w planowanym miejscu inwestycji oraz użycie paneli fotowoltaicznych i osprzętu renomowanych światowych marek to gwarancja, że każda warszawska przydomowa elektrownia słoneczna działać będzie najwydajniej, jak może. 

Podsumowanie

Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest nie tylko przyjazna środowisku naturalnemu, ale także uzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych (zielona energia) jest dobra, bo jej pozyskiwanie nie wiąże się z rabunkową gospodarką zasobami naszej planety, nie przyczynia się do emisji zanieczyszczeń, pozwala na redukcję CO2, nie szkodzi zdrowiu ludzi i zwierząt ani wegetacji roślin. Inwestując w fotowoltaikę, możesz częściowo lub całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii oraz radykalnie zredukować rachunki za prąd. Dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, o którą dbamy zgodnie z przyjętymi standardami, jest właściwie bezobsługowa.
 

Jeśli interesuje cię instalacja fotowoltaiczna na terenie warszawy, zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy Synteza OZE:

https://syntezaoze.pl/m/warszawa/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.