Odzież robocza i BHP – co warto wiedzieć?

Przepisy BHP, które na ten moment obowiązują regulują wiele kwestii dotyczących tego, kiedy i na jak długo pracodawca ma obowiązek zapewnić swojemu pracownikowi należytą odzież roboczą. Niektóre przypadki jednak, stwarzają konieczność kupna własnej odzieży pracowniczej. Warto więc zaopatrzyć się w wiedze, kiedy kodeks pracy obliguje do zakładania odzieży roboczej i jaki jest jej maksymalny okres używalności.

Gdzie kupić ubrania robocze?

Specjalistycznych ubrań, które spełniają określone warunki związane z BHP próżno szukać w zwykłych sklepach czy marketach. Tylko sklepy posiadające odpowiednie certyfikaty i dyplomy dysponują odzieżą, która odpowiada rygorystycznym normom użytkowania w określonych warunkach. Mogą być to klasyczne narzuty, które chronią prywatną odzież lub odzież ochronna, która chroni przed trudnymi warunkami technologicznymi i sanitarnymi. Nie zawsze jednak w naszym mieście znajdziemy odpowiedni sklep stacjonarny. Warto wtedy rozejrzeć się za odpowiednim produktem w internecie, np. na stronie: https://balticbhp.pl/kategoria-produktu/odziez-robocza/

Na co zwrócić uwagę kupując odzież BHP?

Wybierając poszczególne elementy odzieży roboczej, należy przede wszystkim określić czy potrzebujemy po prostu ubrań na zmianę czy muszą one posiadać właściwości ochronne. Ta druga opcja jest skierowana szczególnie do osób, które zatrudnione są w miejscach o podwyższonym ryzyku niebezpieczeństwa. Są to różnego rodzaje fabryki, hale magazynowe, budowy i miejsca w których wykorzystuje się różnego rodzaje substancje chemiczne.

Jaki jest maksymalny okres używania odzieży roboczej?

Przepisy BHP nie precyzują dokładnie, kiedy należy się pracownikowi wymiana posiadanej odzieży roboczej i nie jest też określony maksymalny okres jej używalności. Jest bardzo dużo gałęzi profesji, przez co ciężko sformułować stosowny przepis.

Należy dostosować czas wymiany odzieży do warunków, panujących w miejscu pracy. Tak długo jak ubranie będzie schludne i pozwalało na należyte zachowanie bezpieczeństwa nie istnieje potrzeba jego zmiany. 

Oznacza więc to, że konieczność wymiany odzieży roboczej następuje wtedy, gdy przeszkadza ono w prawidłowym spełnianiu obowiązków pracowniczych oraz nie zabezpiecza pracownika w odpowiedni sposób.

Czym powinna charakteryzować się odzież robocza?

Taki element ubioru powinien posiadać wszelkie certyfikaty, spełniające odpowiednie normy BHP i gwarantować należytą ochronę przed warunkami panującymi w miejscu pracy. Mogą to być czynniki zewnętrzne jak ogień, żrące substancje czy ciężkie przedmioty. Jest to też dobry pomysł na reklamę dla firmy, gdyż często pracodawcy umieszczają logo na odzieży roboczej.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.