Odsłonięto tablicę poświęconą płk. Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego oraz Związek Powstańców Warszawskich, wspólnie odsłonili tablicę poświęconą płk. Kazimierzowi Leskiemu ps. Bradl. Uroczystość odbyła się przy ulicy Długiej 22 w Warszawie. To upamiętnienie asa polskiego wywiadu i kontrwywiadu oraz Powstańca Warszawskiego.

Tablica upamiętniająca Kazimierza Leskiego ps. Bradl została odsłonięta przy ul. Długiej 22, na murach siedziby Związku Powstańców Warszawskich. Jak podkreślają organizatorzy, Kazimierz Leski to postać wyjątkowa, która szczególnie zasługuję na pamięć Polaków. – Jeśli szukać w historii II wojny światowej polskiego agenta 007, zdecydowanie byłby nim Kazimierz Leski. To on podawał się za niemieckich żołnierzy i oficerów, docierając do tajnych dokumentów, dzięki którym udało się opracować szlaki dla kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. W wyniku brawurowej akcji, jako generał Julius von Hallman, zdobył plany fortyfikacyjne jednego z odcinków Wału Atlantyckiego – zaznacza Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Kazimierz Leski ps. Bradl działał w wywiadzie i kontrwywiadzie w okupowanej Polsce, w Niemczech i we Francji. Miał niesamowitą zdolność uczenia się języków obcych, dzięki czemu posługiwał się holenderskim, francuskim i niemieckim w różnych dialektach.

Oprócz działalności wywiadowczej Kazimierz Leski walczył jako dowódca kompanii „Bradl” batalionu Miłosz podczas Powstania Warszawskiego. Za męstwo został odznaczony orderem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji uciekł z kolumny jenieckiej. Pełnił funkcję szefa Sztabu Obszaru Zachodniego Armii Krajowej, a następnie Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj. Po wojnie był represjonowany przez reżim komunistyczny. 3 lutego 1947 Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na 12 lat więzienia. Wyrok zmniejszono ostatecznie do sześciu lat. Po odbyciu kary Kazimierza Leskiego skazano ponownie na 10 lat „za współpracę z okupantem”. Wyszedł po odbyciu niespełna połowy kary, w 1955 r. Po upadku PRL w latach 1994–1997 był prezesem Związku Powstańców Warszawskich. W 1995 r. Instytut Jad Waszem przyznał mu tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Za zasługi dla stolicy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy. – Zależało nam na upamiętnieniu naszego przyjaciela, z którym wspólnie pracowaliśmy na rzecz weteranów Powstania. Był on niesamowicie odważnym człowiekiem, który powinien być wzorem patriotyzmu dla przyszłych pokoleń. Dzięki jego bohaterstwu ocalało wielu ludzi, bo jego działania realnie przyczyniły się do szybszego zakończenia wojny – dodaje Zbigniew Galperyn ps. Antek, prezes Związku Powstańców Warszawskich.

To niejedyna aktywność Związku Powstańców Warszawskich oraz Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego w najbliższych dniach. 1 sierpnia o godzinie 11.00 przedstawiciele obu organizacji uroczyście oddadzą hołd gen. Zbigniewowi Ścibor-Rylskiemu pod jego pomnikiem na Powiślu Czerniakowskim w parku marszałka Rydza-Śmigłego. Monument został wzniesiony w zeszłym roku przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia o godz. 10.00 przedstawiciele organizacji odsłonią pomnik kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” u zbiegu ulic Karowej i Browarnej, którego upamiętnienie powstało również z inicjatywy Fundacji. Z kolei 3 sierpnia o godz. 11.00 złożą wraz z przewodniczącą Rady m.st. Warszawy, panią Ewą Malinowską-Grupińską, kwiaty na grobie gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Zabytkowy nagrobek został odrestaurowany dzięki zbiórce publicznej zorganizowanej przez Fundację na początku 2018 r.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.