Odpowiedzialna moda od kuchni

Odpowiedzialna moda od kuchni.

Fairtrade Polska, Kupuj Odpowiedzialnie i Fashion Revolution Poland pokazują jak w praktyce rozpocząć modową rewolucję.

Przemysł odzieżowy generuje wiele problemów społecznych i środowiskowych. Uprawą bawełny, z której uszyta jest większość naszych ubrań, zajmuje się ok. 100 milionów rolników z krajów rozwijających się, często żyjących w ubóstwie. Prawa osób pracujących w fabrykach ubrań są łamane, podobnie jak podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dobitnym przykładem jest zawalenie się fabryk w kompleksie Rana Plaza 24 kwietnia 2013 roku, gdzie zginęło ponad tysiąc osób.

Odpowiedzialna moda oraz wiarygodne systemy certyfikacji (np. Fairtrade, który wspiera rolników uprawiających bawełnę oraz pracowników na wszystkich etapach produkcji tekstyliów) są jedyną alternatywą dla trendu fast fashion. Rozwiązanie podpowiada Maria Huma, prezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, ekspertka ds. tekstyliów i bawełny w Fairtrade Polska: „Coraz więcej firm stara się produkować odpowiedzialnie. Firmy te mają spory potencjał, aby wprowadzać różne sprawdzone innowacje, np. korzystać z bawełny z certyfikatem Fairtrade. Certyfikat ten umożliwia rolnikom uzyskanie uczciwej ceny, wsparcie techniczne, szkolenia i doradztwo oraz tzw. premię Fairtrade, o wykorzystaniu której rolnicy decydują sami i którą mogą przeznaczyć na rozwój działalności lub realizację wybranych przez siebie projektów społecznych”.

Bardzo ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych, firm, związków zawodowych i samych konsumentów. Co roku, w kwietniu w rocznicę tragedii w Bangladeszu organizowane są wydarzenia, spotkania i warsztaty mające na celu skłonienie firm do odpowiedzialnej produkcji. W tym roku Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fairtrade Polska i Fashion Revolution Poland organizują spotkania dla osób ze świata mody zainteresowanych zrównoważoną i sprawiedliwą produkcją odzieży – 27 kwietnia w Warszawie, a 11 maja w Krakowie.

Więcej na temat spotkań „Odpowiedzialna moda od kuchni” można dowiedzieć się TUTAJ.

Informacje na temat produkcji bawełny oraz certyfikacji Fairtrade znajdą Państwo TUTAJ.

Źródło informacji: Fairtrade Polska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.