Odbiór odpadów komunalnych – nowi operatorzy od 1 lipca

Odbiór odpadów komunalnych – nowi operatorzy od 1 lipca.

W poniedziałek, 1 lipca wchodzą w życie umowy na odbiór odpadów komunalnych z terenu m.st. Warszawy z nowymi wykonawcami. W ogłoszonym w tym roku przetargu wybrano najkorzystniejsze dla mieszkańców oferty. Nowe umowy będą obowiązywały przez trzy lata.

– Ściśle nadzorujemy wdrożenie systemu w stolicy, tak aby zmiany operatorów były jak najmniej dostrzegalne przez mieszkańców – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy – Nie ukrywaliśmy, że zmiana systemu odbioru gospodarki jest dla samorządu wyzwaniem logistycznym, ale również mentalnym z punktu widzenia mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza odpowiedzialności w zabudowie wielorodzinnej. Dlatego tak ważne są działania edukacyjne, które realizujemy. Tylko dzięki wspólnej pracy możemy osiągnąć wymagane przepisami poziomy recyklingu, ale przede wszystkim zadbać o środowisko dla następnych pokoleń.

Operatorzy podpisali umowy pod koniec marca, po trzech miesiącach okresu przygotowawczego, w najbliższy poniedziałek rozpoczynają świadczenie usług. Nowi operatorzy (konsorcjum firm Partner sp. z o.o., PARTNER Dariusz Apelski i JARPER sp. z o.o oraz BYŚ Wojciech Byśkiniewicz) będą odbierali od 1 lipca odpady komunalne w czterech dzielnicach (Bielany, Żoliborz, Białołęka, Targówek).

W przypadku zadania 3 (Mokotów) oraz zadania 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) nic nie zmieni się w zakresie odbioru odpadów – do czasu rozpoczęcia świadczenia usług wynikających z podpisanych umów i rozstrzygnięcia przetargu odpady będą odbierane przez dotychczasowych operatorów bez wpływu na jakość usługi.

W pozostałych dzielnicach nie zmieniają się operatorzy (szczegóły w załączonej mapce).

System odbioru opadów komunalnych w Warszawie:

  • zadanie 1 (Bielany i Żoliborz) firma BYŚ Wojciech Byśkiniewicz,
  • zadanie 2 (Białołęka i Targówek) konsorcjum Partner sp. z o.o., PARTNER Dariusz Apelski i JARPER sp. z o.o.,
  • zadanie 3 (Mokotów) spółka miejska MPO,
  • zadanie 4 (Ochota, Ursus i Włochy) spółka miejska MPO,
  • zadanie 5 (Praga Południe i Praga Północ) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,
  • zadanie 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) firma P.P.H.U. LEKARO Jolanta Zagórska,
  • zadanie 7 (Śródmieście) spółka miejska MPO,
  • zadanie 8 (Ursynów i Wilanów) konsorcjum SUEZ Polska Sp. z o.o. i Remondis Sp. z o.o.,
  • zadanie 9 (Wola i Bemowo) spółka miejska MPO.

Mieszkańcy stolicy od 1 stycznia 2019 r. mają zagwarantowany odbiór odpadów. 

Priorytetem dla stołecznego ratusza jest zapewnienie ciągłości odbioru odpadów. W Warszawie od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje 5-frakcyjny system odbioru odpadów, który jest w pełni zbieżny z rozporządzeniem ministra środowiska i narzucony tym przepisem do wprowadzenia przez miasto. W tym systemie najważniejsze jest to, aby jak najmniej odpadów wpadało do czarnego pojemnika (tu powinny wpadać tyko odpady resztkowe). Odpady surowcowe, takie jak papier wyrzucać do niebieskiego pojemnika, tworzywa sztuczne i metale do pojemnika żółtego, szkło do pojemnika zielonego, do pojemnika brązowego bio.

Jak właściwie segregować odpady?

W 2019 r. ruszyła miejska kampania, która zachęca do segregowania odpadów i podpowiada jak należy to robić właściwie. Każdy mieszkaniec ma dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych. Zachęcamy mieszkańców, zarządców nieruchomości do pobierania i wydruku materiałów informacyjnych.

Kompendium wiedzy o właściwej segregacji jest dostępne na stronie www.czysta.um.warszawa.pl. Zachęcamy również do śledzenia porad w mediach społecznościowych (#RadyNaOdpady;  #SegregujNa5).

Wprowadzenie nowego systemu jest ściśle monitorowane. Wszelkie nieprawidłowości dotyczące jakości usług firm odbierających odpady z terenu miasta prosimy zgłaszać poprzez Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 (stronę internetową, aplikację mobilną lub telefon).

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.