Ochota na kota zaprasza w drugi dzień świąt

Punkt „Ochota na kota” (ul. Grójecka 79) będzie otwarty w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w godz. 12.00-17.00. Na miejscu miłośnicy zwierząt będą mogli pogłaskać koty, porozmawiać z ich tymczasowym opiekunem i uzyskać informacje na temat adopcji mruczących czworonogów ze schroniska.

W czasie świąt odwiedzający Warszawę mają okazję zobaczyć, jak wygląda punkt „Ochota na kota”. To modelowe, kocie mieszkanie, w którym na co dzień mieszka kilkanaście pupili ze Schroniska „Na Paluchu”. Warszawiacy mogą tam wypełnić formularz adopcyjny, a po uzyskaniu pozytywnej oceny, przygarnąć zwierzaka do swojego domu. Placówka będzie otwarta w poniedziałek, 24 grudnia w godz. 12.00-14.00, a także w środę, 26 grudnia, w godz. 12.00-17.00.

 
Zza witryny lokalu, przy ul. Grójeckiej 79 widać mieszkające w nim koty. Zainteresowani mogą wejść do środka, pogłaskać i osobiście poznać charakter pupili. Organizowane są tam również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Transmisja z placówki dostępna jest w Internecie, na specjalnym kanale „Ochota na kota”. Od otwarcia punktu kochający dom znalazło już 27 kotów.
 
Zwierzę to nie prezent
Pamiętajmy, że adopcja zwierzęcia to duża odpowiedzialność. Decydując się na psa czy kota musimy uwzględnić, czy mamy czas i możliwości na zapewnienie mu dobrej opieki. Czworonóg staje się częścią rodziny i towarzyszy nam wiele lat. Warszawiacy korzystają z bezpłatnego czipowania, a także z zabiegów sterylizacji i kastracji, które finansuje miasto. W stołecznym schronisku odrzuconych zwierząt jest coraz mniej. To duży sukces, jednak nieustannie działamy, by zapobiegać bezdomności psów i kotów – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.
 – Żywe stworzenie nie jest dobrym pomysłem na prezent pod choinkę. W święta Bożego Narodzenia Schronisko „Na Paluchu” będzie nieczynne dla odwiedzających. W naszej placówce wprowadziliśmy dłuższą drogę adopcyjną. Osoba, która chce przygarnąć zwierzę, musi odpowiedzieć na wiele pytań w kwestionariuszu. Na tej podstawie przeprowadzamy pierwszą weryfikację. Sprawdzamy, czy zainteresowany jest świadomy, że psy i koty wymagają kompleksowej opieki. Zwierzę to nie zabawka, którą można porzucić, gdy się znudzi – dodaje dyrektor.
Podczas procesu adopcyjnego przeprowadzane są dwa wywiady, jeden z wolontariuszem a drugi – z opiekunem zwierzęcia. W przypadku psów obowiązkowe są również spacery przedadopcyjne. Gdy zainteresowany uzyska pozytywną ocenę, zwierzę może pójść z nim do nowego domu. Szczegóły na temat zasad adopcji w Schronisku „Na Paluchu” dostępne są tutaj.
 
Placówka do niedawna sprawowała opiekę nad zwierzętami zagubionymi i bezdomnymi, które zostały znalezione jedynie na terenie Warszawy i Piaseczna. Od 2018 roku trafiają tam również czworonogi z Góry Kalwarii. Dzięki aktywnej promocji „Palucha”, a także edukacji najmłodszych warszawiaków, liczba psów i kotów przebywających w schronisku spadła o ponad 70 proc. w ciągu ośmiu lat. „Na Paluchu” 31 grudnia 2010 roku przebywało aż 2366 zwierząt. Teraz na kochający dom czeka 697 podopiecznych placówki, a od stycznia zaadoptowanych zostało ponad 3900 psów i kotów.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.