Obraz “Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego wrócił do MNW

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Obraz “Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego wrócił do MNW.

W poniedziałek, 9 września 2019 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania odzyskanej straty wojennej – obrazu „Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego.

„Wnętrze katedry w Mediolanie” Marcina Zaleskiego to kolejna strata wojenna, której restytucja zakończyła się sukcesem. Obraz, dzięki staraniom podjętym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wsparciu Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW”, powrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie.  W uroczystym przekazaniu dzieła do muzealnych zbiorów uczestniczyli m.in. wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. dr hab. Jerzy Miziołek oraz prezes Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” Paweł Kastory.

Obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Najprawdopodobniej znajdował się w muzeum do wybuchu powstania warszawskiego w 1944 r. Po jego upadku wiele ze znajdujących się jeszcze w obrębie miasta zbiorów padło ofiarą grabieży, szabru lub uległo zniszczeniu, inne wywieziono do składnic na Dolnym Śląsku, w Austrii i Niemczech. Losy dzieła Zaleskiego pozostawały nieznane do stycznia 2018 r., kiedy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało poinformowane, że obraz został zdeponowany w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Działania ministerstwa zmierzające do jego odzyskania wsparło Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”.

Od wtorku 10 września zwiedzający mogą podziwiać obraz w Galerii Sztuki XIX Wieku MNW.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.