Obok warszawskiej Syrenki stanęła Kapsuła czasu

Obok warszawskiej Syrenki stanęła Kapsuła czasu, do której można wrzucić wizję przyszłości miasta za 100 lat. Artystyczne, plastyczne i multimedialne wyobrażenia o Warszawie za 100 lat zostaną zapieczętowane pod złotą kopułą.

Kapsuła czasu to rzeźba stworzona przez młodego krakowskiego artystę, Aleksandra Rokosza, inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego. Kapsuła czasu ma podstawę zrobioną z miedzi, a górna część obiektu została wykonana z lakierowanego włókna szklanego.

Pierwsze otwarcie Kapsuły za 10 lat

We wnętrzu Kapsuły będą ukryte prace plastyczne i literackie, opisujące życie warszawiaków za sto lat. Pierwsze otwarcie Kapsuły jest planowane za 10 lat, a następne w równych odstępach czasowych, co 25 lat. Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które gości u siebie Kapsułę. Mobilna rzeźba została ustawiona obok Syrenki na Powiślu, do 31 lipca. Następnie wyruszy do kolejnego miasta.

4 tys. wizji przyszłości

Najważniejsze jest wnętrze rzeźby – Serce Kapsuły Czasu. Wewnątrz instalacji znajduje się skrzynia o pojemności 1m3, która przechowuje około czterech tysięcy prac – literackich i plastycznych, przedstawiających wizje świata odległego o sto lat. Rysunki i opisy tworzyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Warszawska edycja wypełniania rzeźby będzie realizowana pod nazwą „Warszawa za 100 lat – Serce Kapsuły Czasu”. Chętni warszawiacy mogą wysyłać swoje prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Skany prac są umieszczane w internetowej chmurze, a oryginały trafiają do rzeźby. Można też przekazać cyfrową wizję przyszłości, wysyłając ją za pośrednictwem strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.