Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego na Mokotowie

Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego na Mokotowie.

W hołdzie Powstańcom i Warszawie.

Mokotów to jedna z dzielnic najbardziej doświadczonych w Powstaniu Warszawskim, stąd tak wiele tu miejsc, łączących się z dramatycznymi wydarzeniami 1944 roku. 1 sierpnia, od lat w Warszawie jest dniem szczególnym. Pomimo, że w tym roku minie 75 lat od wybuchu najbardziej tragicznego powstania w dziejach Polski, pamięć o tamtych dniach heroizmu ale również dramatu i grozy, żywa jest w pamięci i świadomości nie tylko mieszkańców stolicy. Stało się już warszawską tradycją, że obok uroczystości centralnych, istnieje szereg obchodów lokalnych, organizowanych przez organizacje kombatanckie i władze poszczególnych dzielnic, w miejscach i dniach szczególnie ważnych dla uczczenia powstańczego zrywu i walki.

Obchody związane z 75. rocznicą Powstania Warszawskiego rozpoczną się w dniu 1 sierpnia o godz. 9:00 przy głazie przed bramą Torów Wyścigów Konnych, ul. Puławska 266, gdzie nastąpi złożenie kwiatów.

Następnie o godzinie 10:00 odbędą się uroczystości przy pomniku „Mokotów Walczący 1944” w parku im. gen. G. Orlicz-Dreszera. W tym właśnie miejscu funkcjonował podczas Powstania Warszawskiego tymczasowy cmentarz poległych żołnierzy i ludności cywilnej. Następnie uczestnicy przy dźwiękach powstańczych pieśni, w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, z udziałem rekonstruktorów konnego patrolu Policji Państwowej przejdą do „Gołębnika” – wieży zegarowej, gdzie oddana zostanie cześć twórcom „Marsza Mokotowa” – hymnu walczącej dzielnicy. Następnie defilada przejdzie pod obelisk, na ul. Dworkową, gdzie stracono ok. 120 powstańców i cywilów, którzy wyszli z kanałów już po podpisaniu kapitulacji Mokotowa.

O godzinie 17:30 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach nastąpi złożenie kwiatów przy kwaterze pułku „AK Baszta”. Z kolei o godzinie 21:00 na Kopcu Powstania Warszawskiego – usypanego z gruzów zniszczonej Warszawy nastąpi rozpalenie ,,Ogniska Pamięci” ogniem przeniesionym z Grobu Nieznanego Żołnierza przez „,Sztafetę Pokoleń”. Będzie ono płonęło przez 63 dni – tyle ile trwało Powstanie.

2 sierpnia o godzinie 16:30 zostaną złożone wiązanki pod tablicą na murze Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej 61 oraz w „Krypcie Męczenników”. O godzinie 17:00 odbędzie się msza święta w intencji 44. Polaków, w większości miejscowych jezuitów, bestialsko zamordowanych w jednym z pomieszczeń jezuickiego Domu Pisarzy przy ul. Rakowieckiej 61.

5 sierpnia o godzinie 12:00, w 75. rocznicę śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który poległ 4.08.1944 r., zostanie złożona wiązanka pod tablicą poświęconą pamięci poety – żołnierza, przy ul. Hołówki 3 -domu gdzie mieszkał i skąd wyszedł do Powstania.

27 września o godzinie 9:00 w Kościele pw. św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95 odbędzie się Msza św. w intencji pomordowanych i poległych żołnierzy w Powstaniu Warszawskim i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą żołnierzom pułku „AK Baszta”. O godzinie 10:15 przy tablicy pamięci Mieszkańców Mokotowa, ul. Puławska 71 nastąpi złożenie kwiatów. O godzinie 11:00 przy Obelisku Pomordowanych Powstańców, ul. Dworkowa odbędą się uroczystości i złożenie kwiatów.

2 października o godzinie 18:00 na Kopcu Powstania Warszawskiego, ul. Bartycka odbędą się uroczystości pod pomnikiem Polski Walczącej oraz wygaszenie „Ogniska Pamięci”.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE OBCHODOM:

3 sierpnia oraz 7 września o godzinie 12:30, przy ul. Tynieckiej 40 a, w Multimedialnej Bibliotece nr XXXI odbędą się dwie edycje gry miejskiej „Śladami Powstania Warszawskiego na Mokotowie”. Są one organizowane we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów oraz Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Łazarskiego.

W sześć wtorkowych wieczorów tj. 6.08, 20.08, 27.08, 3.09, 10.09, 24.09, na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej, w godzinach 18:00 – 19:00 odbędą się koncerty na gitarę i skrzypce w wykonaniu Anny Starowicz i Tomasza Borucha oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych.

7 września o godzinie 12:30 w Bibliotece Multimedialnej przy ul. Tynieckiej 40A odbędzie się II. edycja gry miejskiej „Powstanie Warszawskie na Mokotowie”. Z kolei o godzinie 19:00, w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli, przy ul. Rakowieckiej 61 będzie miał miejsce Koncert słowno-muzyczny „Drogi do Niepodległej”, z udziałem Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jakuba Milewskiego (baryton), Justyny Reczeniedi (sopran) – solistki Polskiej Opery Królewskiej. Narrację prowadzi aktorka -Teresa Lipowska, w wykonaniu której usłyszymy m.in. wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Cypriana Kamila Norwida.

14 września o godzinie 20:00 w Klasztorze Św. Józefa na ul. Dominikańskiej 2 odbędzie się koncert z cyklu „W HOŁDZIE POWSTAŃCOM I WARSZAWIE”, w wykonaniu Orkiestry Warsaw Camerata, pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego, z udziałem pianisty Pawła Kowalskiego.

27 września o godzinie 19:30 w Sanktuarium Narodowe św. A. Boboli, ul. Rakowiecka 61 będzie można wysłuchać programu muzycznego zespołu „Armia”, „Stutthof. Apel Cieni”.

29 września o godzinie 19:00 w kościele św. Michała Archanioła, ul. Puławska 95a odbędzie się koncert z cyklu „W hołdzie Powstańcom i Warszawie” – „Requiem” W. A. Mozarta w wykonaniu Orkiestry i Chóru Polskiej Opery Królewskiej.

5 października o godz. 19:30 w Parafii Matki Bożej Anielskiej, ul. Modzelewskiego 98a będzie okazja posłuchać „Sacrum i Patria” – pieśni sakralne i patriotyczne w wykonaniu Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.