Obchody 100-lecia Niepodległości w Warszawie. Program wydarzeń

Obchody 100-lecia Niepodległości w Warszawie.

Koncert dla Niepodległej na Stulecie Odzyskania Niepodległości – klik

Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich 2018 – klik


8 listopada 2017 roku pracownicy warszawskiego ratusza zaprezentowali program obchodów 100-lecia Niepodległości Polski. 

– Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przygotowaliśmy tak, aby każdy warszawiak i turysta, mógł wziąć w nich udział, mógł je poczuć. – powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy. – My już od jakiegoś czasu przypominamy o rocznicy, bowiem Rada Miasta ogłosiła obecny rok 2017 Rokiem Woodrowa Wilsona, prezydenta Stanów Zjednoczonych , bardzo zasłużonego w dziele odzyskania przez nas wolności, a we wrześniu ogłosiliśmy konkurs orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawski polonez dla Niepodległej.

 Dziś prezentujemy logo obchodów – powiedziała Ewa Malinowska –Grupińska, przewodnicząca Rady Miasta. – Chcieliśmy, aby było ono uniwersalne i pasowało do wydarzeń różnego typu takich jak koncerty, biegi, lekcje w szkołach, wystawy, które przygotowaliśmy na rok jubileuszowy.

Stołeczny ratusz zaprosi warszawskich uczniów i nauczycieli do „Szkoły niepodległej”, a mieszkańców  na 30. Bieg Niepodległości.  

A także na m.in.:

  • Wielki polonez warszawski – do tańca na Trakcie Królewskim w rytm poloneza – zwycięzcy konkursu ogłoszonego przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia – zaproszeni zostaną mieszkańcy i turyści. 
  • 100 działań na 100-lecie – podwórka świętują niepodległość – podwórkowe warsztaty robienia flag, banerów, plakatów i kotylionów, którymi przyozdobione zostaną podwórka, szkoły w dniu 11 listopada.
  • Koncert „Niepodległa łączy pokolenia” – udział wezmą kapele podwórkowe, orkiestry wojskowe i dęte, a głównym wykonawcą będzie Warszawskie Combo Taneczne Jana Młynarskiego. W repertuarze zarówno podniosłe narodowe pieśni, jak i popularne piosenki, które były zapisami ducha Polaków w kolejnych istotnych dla tego stulecia okresach.
  • Wystawa, album oraz mapa „Warszawa niepodległa”– mapa będzie bezpłatną aplikacją na urządzenia mobilne oraz stroną internetową z wirtualną mapą Warszawy z 1918 roku oraz multimedialnym kalendarium historycznym, obejmującym najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Mapa zawierać będzie teksty źródłowe, materiały audio i wideo. Dzięki aplikacji każdy będzie mógł otrzymać krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 100 lat temu wraz z fotografią i identyfikacją zdarzenia na mapie Google oraz mapie z 1918 roku.

Wystawa plenerowa „Odzyskiwanie niepodległości”– projekt gotowej wystawy plenerowej wraz z plikami produkcyjnymi do prezentacji na terenie dzielnic Warszawy. Ekspozycja opowie o polskiej drodze do niepodległości poprzez montaż zdjęć archiwalnych i świadectw indywidualnych wykorzystująca archiwalne fotografie i materiały źródłowe. Projekt umożliwia rozszerzenie wystawy o wątek lokalny związany z historią dzielnicy, w której wystawa będzie eksponowana.  Wystawę będzie można do pobrać na stronie Centrum Informacyjnego Warszawskich Obchodów 100-lecia Niepodległości: www.n100.dsh.waw.pl

Centrum Informacyjne Warszawskich Obchodów 100-lecia Niepodległości
Oficjalna strona warszawskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości www.n100.dsh.waw.pl
Strona zawiera program wydarzeń realizowanych przez biura miejskie, instytucje kultury m.st. Warszawy, urzędy dzielnicowe, organizacje pozarządowe oraz inne podmioty z terenu Warszawy.  Na stronie pojawią się również aktualności rocznicowe, np. informacje o konkursach dotacyjnych, materiały archiwalne (zdjęcia, filmy i dokumenty), galerie multimedialne z ostatnich wydarzeń, materiały do pobrania m.in. logotyp rocznicowy ‘Wasza Warszawa’ wraz z księgą znaków oraz pliki produkcyjne wystawy plenerowej ‘Odzyskiwanie niepodległości’. Koordynatorem strony jest Dom Spotkań z Historią. 

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.