O czym warto pamiętać podczas wyrobu wędlin domowych?

Europę obiegła wieść o niekorzystnych dla rodzimych hodowców umowach międzynarodowych z krajami Ameryki Południowej. Może się okazać, że na nasze stoły trafi mięso pochodzące z regionów, gdzie przepisy sanitarne są znacznie łagodniejsze niż w państwach UE. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na wyrób wędlin i kiełbas własnymi siłami.

I chociaż pierwsze próby mogą okazać się nieudane, to nie powinniśmy się zrażać! Prędzej czy później efekty będą zadowalające! Zanim jednak rozpoczniemy przygodę z wyrobem wędlin domowych powinniśmy uświadomić sobie kilka istotnych spraw.

Mięso to podstawa!

Nim pierwsze wędliny naturalne pojawią się na naszym stole, musimy uzmysłowić sobie, że najlepszy sprzęt, zestaw przypraw czy sekretny przepis nie zapewnią nam sukcesu, jeżeli kupimy stare czy źle przechowywane mięso. Nawet nieodpowiednia pasza, którą karmiony był tucznik sprawi, że kiełbasa lub wędlina będzie miała odrzucający smak. Warto więc przed przystąpieniem do rozpoczęcia pracy sprawdzić kilku sprzedawców mięsa i wybrać najlepszego z nich. Lepiej też nie oszczędzać podczas zakupów – jakość ma swoją cenę. 

Od czego zacząć?

Na początku zastanówmy się jaką wędlinę chcemy zrobić? Jeżeli dysponujemy miejscem na budowę wędzarni, możemy skoczyć od razu na głęboką wodę. W przeciwnym wypadku lepiej spróbować czegoś prostszego – niektóre wędliny domowe powstaną w zaciszu naszej kuchni. Tu również dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie: czy zależy nam na czasie? Tzw. wędliny długo dojrzewające potrzebują bowiem kilku tygodni nim będą gotowe do spożycia.

Przepisy

Internet pełen jest przepisów. Jednak już ich pobieżna lektura pokazuje, że wszystkie różnią się istotnymi szczegółami. Wynika to z osobistych preferencji miłośników wędlin domowych. Niektórzy wolą wyroby przyprawione, inni preferują smak czystego mięsa. Nie ma więc potrzeby ściśle trzymać się narzuconej ilości poszczególnych składników. Metodą prób i błędów sami osiągniemy odpowiadający nam efekt.

Własna wędzarnia 

Powiedzmy sobie szczerze – kawałek działki, na której możemy ustawić wędzarnię, to rozwiązanie idealne dla każdego miłośnika wędlin naturalnych. Gotowe konstrukcje, w których powstaną nasze kiełbaski bez problemu nabędziemy w Internecie, możemy też pokusić się o budowę własnej wędzarni. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten wymaga utrzymywania odpowiedniej temperatury. Z drugiej strony, takie urządzenie możemy też wykorzystać do wędzenia twarogu,  ryb, a nawet owoców czy warzyw. Pamiętajmy jednak o dobrze odpowiedniego drewna i skonsultowaniu się wcześniej z sąsiadami. 

Wędliny bez wędzenia

Jeżeli z jakichś przyczyn wędzenie nie wchodzi w grę powinnyśmy zdecydować się, na takie wędliny domowe, które bez przeszkód powstaną w naszej kuchni. Przydatnym urządzeniem będzie tzw. szynkowar, z pomocą którego stworzymy mielonkę lub szynkę. Jeśli dysponujemy przewiewnym i suchym pomieszczeniem możemy zaryzykować wyrób tzw. wędlin długo dojrzewających.

Wędliny domowe powoli wracają do łask. Konsumenci coraz częściej dbają o skład posiłku, nic wiec dziwnego, że chcą mieć również kontrolę nad procesem wytwarzania mięsa. Wiele osób chciałoby również przypomnieć sobie smak szynki czy kiełbasy, jaki znają z dzieciństwa. Niezależnie od pobudek, które nami kierują, warto spróbować domowego wyrobu mięs. Efekty z całą pewnością będą zaskakujące!

Informacje dodatkowe

Dodatkowe informacje o wędlinach naturalnych dostępne są na stronie rodzinnej masarni Wędliny z Dębiny, która oferuje wędliny przygotowane według tradycyjnych receptur.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.