O Bauhausie w stulecie powstania

O Bauhausie w stulecie powstania. Aleksandra Kędziorek i Radosław Gajda.

W 2019 roku obchodzimy setną rocznicę założenia Bauhausu. Ta utworzona przez Waltera Gropiusa uczelnia artystyczno-rzemieślnicza zmieniła sposób kształcenia architektów, w ogromnym stopniu wpływając na kształt architektury w XX wieku.

Realizowana w szkole Bauhausu koncepcja nauczania zakładała łączenie różnych dziedzin sztuki i rzemiosła, a wśród wykładowców i absolwentów pojawiły się najważniejsze nazwiska związane z architekturą XX wieku – m.in. Ludwig Mies van der Rohe, Theo van Doesburg, László Moholy-Nagy czy Oskar Schlemmer.

Aleksandra Kędziorek przybliży teoretyczną stronę Bauhausu i jego wpływ na architekturę XX wieku. Radosław Gajda opowie z kolei o zaprojektowanym przez Waltera Gropiusa zespole budynków szkoły Bauhausu w Dessau, do którego uczelnia przeniosła się w 1927 roku, który stał się symbolem nowoczesnej architektury.

Wpływ Bauhausu na kształt współczesnej architektury jest ogromny i wciąż wyraźny. Czego dzisiaj możemy się wciąż nauczyć od Bauhausu?

Aleksandra Kędziorek – historyczka sztuki i architektury, kuratorka, pracuje w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Radosław Gajda – absolwent kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Warszawskiej, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autor opracowań naukowych i popularyzatorskich z dziedziny architektury oraz wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Wydarzenie organizowane we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki.

20 luty 2019, godz. 18:00

Zodiak Warszawski Pawilon Architektury

Pasaż Stefana Wiecheckiego 4

Wstęp wolny

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.