Nowy system opłat za wywóz śmieci od 1 stycznia 2022 roku

Nowy system opłat za wywóz śmieci od 1 stycznia 2022 roku
Rada Warszawy przyjęła nowy system opłat za wywóz śmieci. Od 1. Stycznia 2022 roku stawki będą ustalane od gospodarstwa domowego i uzależnione od powierzchni mieszkania. Nowy system to nowe korzyści. Wysokość stawki będzie stała, dzięki czemu każdy mieszkaniec będzie wiedział od razu jaką opłatę musi uiścić za wywóz śmieci.
 
Mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą miesięcznie 107 zł. Jednak dla tych, którzy zdecydują się na kompostowanie, przewidziana jest ulga, dzięki której finalna opłata spadnie do 98 zł.
W zabudowie wielolokalowej wysokość opłaty będzie uzależniona od powierzchni lokalu mieszkalnego. W tym przypadku przewidziano pięć różnych stawek. Dla mieszkań o powierzchni:
  • do 30 mkw. opłata będzie wynosić 52 zł
  • od 30,01 do 40 mkw. – 77 zł
  • od 40,01 do 60 mkw. – 88 zł
  • od 60,01 do 80 mkw. – 94 zł
  • powyżej 80 mkw. – 99 zł
Powyższe stawki zostały ustalone dla osób, które – zgodnie z wymogiem prawnym – będą segregować śmieci. Przygotowujemy również program osłonowy dla najbardziej potrzebujących warszawianek i warszawiaków, którym na Rada Miasta zajmie się w najbliższym czasie. https://warszawa19115.pl/wszystko-o-odpadach
 
UWAGA

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała przyjętą w listopadzie br. uchwałę Rady m.st. Warszawy w sprawie systemu opłat za gospodarowanie odpadami. Na dzisiejszej sesji radni przyjęli nowe zapisy, zgodnie z którymi opłata od przyszłego roku będzie uzależniona wyłącznie od rodzaju zabudowy.

85 zł od gospodarstwa domowego w zabudowie wielolokalowej i 107 zł od gospodarstwa jednorodzinnego – takie stawki będą obowiązywać w stolicy od 1 stycznia 2022 r. Zmiana spowodowana jest wczorajszą decyzją Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, zgodnie z którą nie ma możliwości różnicowania metody od gospodarstwa domowego powierzchnią użytkową lokalu mieszkalnego. Taka propozycja była zawarta w ostatniej uchwale, przyjętej przez Radę w listopadzie br.

Zmianie nie uległa wysokość ulgi dla właścicieli domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować bioodpady – w tym przypadku opłata obniżona będzie o 9 zł.

Osoby w najtrudniejszej sytuacji zostaną objęte programem osłonowym, który przegłosowano na ubiegłotygodniowej sesji Rady m.st. Warszawy.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.