Nowoczesne technologie coraz bardziej wchodzą do naszej codzienności

Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu wpłynęła na codzienność każdego z nas. Jednym z jej niespodziewanych skutków okazał się gwałtowny wzrost znaczenia nowoczesnych technologii. Pewne innowacyjne rozwiązania, m.in. takie jak kantor Bitcoin Warszawa, musiały zostać wprowadzone natychmiastowo, a zarówno przedsiębiorcy, jak i społeczeństwo nie mieli wyjścia i się do nich przystosowali. Jakie nowoczesne technologie stają się dziś coraz bardziej obecne w naszym życiu? Jakie szanse one oferują? Przekonamy się poniżej.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja bezdyskusyjnie ma coraz większy wpływ na nasze życie. Po pierwsze, już dziś jest ona szeroko stosowana do dostarczania spersonalizowanych rekomendacji podczas zakupów online, na przykład na podstawie historii wyszukiwań i zakupów lub innych zachowań online. AI jest zatem niezwykle ważna w handlu. Sztuczna inteligencja może także ułatwić dostęp do informacji, edukacji i szkoleń, co stało się szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa, gdy nagle potrzeba edukacji na odległość stała się jednym z najistotniejszych współczesnych zagadnień. Co więcej, z każdym rokiem będzie ona w coraz większym stopniu sprawiać, że samochody i inne systemy transportu będą bezpieczniejsze, a produkty i usługi bardziej dostosowane do użytkownika, tańsze i trwalsze.
Jeśli chodzi o firmy, sztuczna inteligencja może umożliwić im rozwój nowej generacji produktów i usług. Może także zwiększyć sprzedaż, poprawić konserwację maszyn, wydajność i jakość produkcji, obsługę klienta, a także oszczędzać energię. Mało tego, AI już dziś jest nawet wdrażana do procesu rekrutacji pracowników. W efekcie okazuje się, że wzrost wydajności pracy do 2035 roku związany ze sztuczną inteligencją według szacunków będzie zawierać się w przedziale od 11% do 37%.
Co więcej, przewiduje się, że z każdym rokiem sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu wykorzystywana w zapobieganiu przestępczości i w wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych, ponieważ może ona szybciej przetwarzać ogromne zbiory danych, dokładniej oceniać ryzyko ucieczki więźniów oraz przewidywać i zapobiegać przestępstwom lub nawet atakom terrorystycznym. Już dziś AI jest używana przez platformy internetowe do wykrywania niezgodnych z prawem i niewłaściwych zachowań online oraz reagowania na nie. W kwestiach wojskowych sztuczna inteligencja może natomiast być wykorzystywana do obrony i strategii ataku w hakowaniu i phishingu lub do atakowania ważnych systemów w cyberwojnach.

Sieć 5G

5G jest to najnowszy standard sieci komórkowej – piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca sieć 4G, powszechnie zwaną LTE. Technologia mobilna piątej generacji obejmuje standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), oznaczone jako IMT-2020.
Nowy standard może przynieść całe mnóstwo korzyści. Po pierwsze, dzięki nowoczesnej technologii sieć 5G będzie szybsza od poprzednich wersji. Tak naprawdę pod każdym kątek: transfery, czas reakcji. Dodatkowo będzie stabilna i niezawodna. Co więcej, jest w stanie ona obsługiwać większą liczbę urządzeń jednocześnie.
Nowoczesna i niezawodna łączność stosuje się w zadaniach krytycznych. 5G to także możliwość wejścia na next level jesli chodzi o poziom rozrywki. Możliwe korzyści to streamingi na żywo czy też przesył wideo z VOD w maksymalnej rozdzielczości, a także obsługa gadżetów VR i rozszerzonej rzeczywistości (AR). Niewykluczone jest, że przesyłanie danych będzie tak szybkie, że urządzenie będzie pobierało dane bezprzewodowo – z chmury. To oznacza, poza komfortem, duże oszczędności, gdyż w warunkach domowych nie będziemy potrzebować ultrawydajnych komputerów.

Technologia Smart i Internet Rzeczy

Już dziś niewiarygodnie dużą ilość obszarów naszego życia kontrolujemy za pomocą smartfona. Nie służy on nam tylko do porozumiewania się czy rozrywki. Korzystamy z niego by robić zakupy, zamawiać rezerwować usługi, znajdujemy najszybszą trasę do domu pozwalającą ominąć korki, wyszukujemy wolnych miejsc parkingowych… Możemy nawet nim płacić zamiast fizyczną kartą kredytową lub debetową.
Na tym jednak możliwości się nie kończą. Za pomocą Internetu lub technologii Bluetooth do naszego smartfona może być bezprzewodowo połączone całe mnóstwo urządzeń, które nie dość, że same komunikują się między sobą, to na dodatek możemy je obsługiwać za pomocą smartfona. Tak działa Internet Rzeczy (Internet of Things), czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, którym można wydawać polecenia.
Już dziś z siecią internetową połączone są setki miliardów urządzeń, takich jak czujniki, pojazdy, kamery, oświetlenie, ogrzewanie, systemy audio, czy domowi asystenci głosowi. Gdy są one łączone w jedną sieć, tworzą inteligentny dom (smart home), i mogą być przez nas centralnie zarządzane, już dziś najczęściej za pomocą smartfona lub domowego asystenta głosowego (jak Google Home czy Amazon Echo).
Patrząc jednak w większej skali, w dobie opisanej wyżej technologii 5G, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu rozwiązania wyszły poza skalę domów. Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły tworzyć systemy inteligentnych osiedli, funkcjonować będą inteligentne szkoły, a być może nawet łącząc miliardy urządzeń usprawniających nasze życie, samorządy będą tworzyć systemy inteligentnych miast. Wszystko to przyczyni się do wyraźnego zwiększenia bezpieczeństwa, a także usprawni opiekę zdrowotną i edukację, zapewniając nam tym samym bardziej wydajne i komfortowe życie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.