Nowe budki lęgowe dla jerzyków i wróbli w Warszawie

W Śródmieściu zawiśnie 250 budek lęgowych dla jerzyków i wróbli. Warszawskie ptaki pełnią ważną rolę – żywią się komarami i szkodnikami miejskiej zieleni. W trosce o skrzydlate zwierzęta, mieszkańcy uczą się, jak dbać o ich siedliska i chronić przed wyginięciem.

Ochrona środowiska jest niezwykle ważna dla kondycji miasta. Gdy remontujemy warszawskie budynki musimy pamiętać o naturalnym cyklu życia ptaków. Często zamieszkują one szczeliny za rynnami, pod parapetami czy dachem. Nie każdy jest świadomy, że skrzydlate zwierzęta pomagają nam w walce z insektami. My także możemy im pomóc poprzez zimowe dokarmianie czy troskę o ich gniazda – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Nowe domki dla ptaków to realizacja tegorocznego projektu budżetu partycypacyjnego „Chronimy jerzyki i wróble w Śródmieściu – skrzynki lęgowe”. Białe, sosnowe skrzynki zawisną na 27 budynkach w centrum Warszawy. Lokalizacje zostały wybrane przez specjalistów na podstawie przeprowadzonych badań ornitologicznych. Ich montaż zacznie się w najbliższych dniach. Do połowy grudnia zawiśnie łącznie 250 sztuk.

Ptaki, zjadając owady, chronią ludzi przed komarami, meszkami i szkodnikami roślin. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 000 latających owadów, a w ciągu sezonu lęgowego zjada ich około 2,5 miliona. Gatunek ten jest jednym ze sztandarowych miejskich ptaków – przez całe lato można obserwować go w pobliżu jego gniazd w budynkach i podczas żerowania wysoko na niebie. Mieszkańcy często mylą go z jaskółką.

Zarówno ptaki jak i nietoperze są w Warszawie objęte ochroną. Zagrażają im jednak remonty budynków, niszczące ich siedliska. Odpowiednie budki dla ptaków zapewniają schronienie i umożliwiają przetrwanie wielu gatunkom.

Miejskie szkolenia z ochrony zwierząt

W tym roku warszawiacy korzystają z bezpłatnych prelekcji, na których poznają sposoby dbania o skrzydlate zwierzęta zamieszkujące budynki i zielone tereny stolicy. Cykl specjalistycznych szkoleń organizuje Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w Warszawie. Uczestnicy dwugodzinnych lekcji poznają różne gatunki ptaków i nietoperzy, dowiadują się jak prawidłowo zaplanować prace remontowe budynków oraz jakie prawo obowiązuje w nadzorze przyrodniczym. Dodatkowo na warsztatach przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, wykonawcy i urzędnicy mogą zgłębić swoją wiedzę na temat warunków przycinania drzew, koszenia trawników czy stosowania pestycydów.

Zależy nam, by mieszkańcy świadomie ocieplali swoje budynki i usuwali gałęzie drzew. Ważne, by zwierzęta mieszkające w Warszawie miały dobre warunki do życia i mogły się rozmnażać. Dzięki zrównoważonemu rozwojowi stolicy możemy się cieszyć różnorodnością fauny i flory – mówi Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy.

Zajęcia odbywają się m.in. w bibliotekach, urzędach dzielnic i szkołach. Projekt „Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt” współfinansuje m.st. Warszawa. Szczegóły na temat projektu dostępne są tutaj. Pełny harmonogram bezpłatnych szkoleń znajduje się tutaj.

Terminy najbliższych szkoleń:

  • 5 listopada, poniedziałek, godz. 17.15, biblioteka przy al. Waszyngtona 2 B (Praga-Południe), „Ochrona dzikich zwierząt na terenach zielonych”
  • 9 listopada, piątek, godz. 14.30, Urząd Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197) „Ochrona dzikich zwierząt na terenach zielonych”
  • 19 listopada, poniedziałek, godz. 12.00, Urząd Dzielnicy Bielany (ul. S. Żeromskiego 29) „Ochrona ptaków i nietoperzy w budynkach”
  • 19 listopada, poniedziałek, godz. 14.10, Urząd Dzielnicy Bielany (ul. S. Żeromskiego 29), „Ochrona dzikich zwierząt na terenach zielonych”
  • 29 listopada, czwartek, godz. 12.00, Urząd Dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17a), „Ochrona ptaków i nietoperzy w budynkach”
  • 29 listopada, czwartek, godz. 14.10, Urząd Dzielnicy Ochota (ul. Grójecka 17a), „Ochrona dzikich zwierząt na terenach zielonych”

W stolicy troszczymy się o dzikie zwierzęta. W ramach edukacji mieszkańców, w zeszłym sezonie zimowym prowadziliśmy akcję „Mądre dokarmianie ptaków”, w której dystrybuowaliśmy ulotki i plakaty  m.in. do szkół, lecznic weterynaryjnych, a także do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Szczególną opiekę sprawuje Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt „Marysieńka”, niosący pomoc dzikim zwierzętom, które z powodu wypadków i innych zdarzeń losowych wymagają opieki, leczenia i rehabilitacji. W 2018 roku miasto udzieliło pomocy 616 dzikim zwierzętom. Od początku swojego istnienia Ośrodek odwiedziło łącznie 5773 pacjentów.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.