Nowa wystawa w MNW: Artystka. Anna Bilińska 1854-1893

Nowa wystawa w MNW: Artystka. Anna Bilińska 1854-1893

Anna Bilińska (1854–1893) to jedna z najważniejszych polskich malarek XIX wieku i pierwsza, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Wystawa w MNW opowiada o talencie, determinacji, ciężkiej pracy i życiu artystki.

Głównym wątkiem wystawy w MNW jest kariera artystyczna Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich w Warszawie poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki. Na ekspozycji w MNW zaprezentowano blisko 120 obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Są wśród nich dzieła do tej pory nieznane, pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów oraz z kolekcji prywatnych, m.in. z Victoria and Albert Gallery w Bath, Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Étienne Metropole, Göteborgs konstmuseum, State Museum of Pennsylvania oraz Musikinstrumenten-Museum w Berlinie. Wystawę wzbogacają archiwalne fotografie i pamiątki po artystce. Większość prezentowanych obiektów pochodzi ze zbiorów MNW, które przechowuje największą kolekcję dzieł Bilińskiej.

Od lewej: Jedyna pociecha, 1891 // Nad morzem, 1886

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog prac istniejących i zaginionych Anny Bilińskiej, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi.

ARTYSTKA. ANNA BILIŃSKA 1854–1893
26 czerwca – 10 października 2021 roku
Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Godziny otwarcia MNW dla zwiedzających
poniedziałki: nieczynne
wtorki–czwartki: 10.00–18.00
piątki: 10.00–20.00
soboty–niedziele: 10.00–18.00
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.