Nowa wyprawka dla warszawskiego noworodka. Co zawiera?

Warszawa rozpoczęła pilotaż nowego wsparcia dla rodzin. To wyprawka dla noworodka niezbędna w pierwszych tygodniach życia. W ramach pilotażu, warszawskie rodziny zaczęły testować jej zawartość.

Wprowadzamy rozwiązania, które czynią Warszawę miastem dobrym do życia, do założenia rodziny. To kolejne ułatwienie. Budujemy nowe żłobki, przedszkola, szkoły. Już kolejny rok rodzice korzystają z warszawskiego bonu żłobkowego, nie płacą za pobyt dzieci w przedszkolu, a uczniowie mają bezpłatną komunikację miejską – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy przekazując wyprawki rodzicom.

Ten projekt jest odpowiedzią na prośbę rodziców o wprowadzenie pakietu wyprawki rzeczowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu miasto pomoże rodzicom w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. W listopadzie, w ramach pilotażu, rodzice zaczęli testować wyprawkę. Sprawdzą i ocenią, jakie produkty i w jakiej formie powinny się w niej znaleźć, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby – podkreślała Aleksandra Gajewska, radna m.st. Warszawy. 

W skład wyprawki wchodzą produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka m.in. kosz Mojżesza lub pudełko z materacem dla noworodka, ubranka (body, pajacyk, skarpetki, spodenki, czapeczka), kocyk, ręcznik, pielucha wielorazowa z wkładami, zestaw higieniczny w etui (m.in. termometr do ciała, szczotka do włosów, aspirator, cążki, nożyczki, szczoteczka do dziąseł), termometr do kąpieli, gryzak, książeczka i produkty pielęgnacyjne.

Formularze zgłoszeniowe do udziału w pilotażu warszawiacy składają w Urzędach Stanu Cywilnego przy ul. Andersa i al. Solidarności. Docelowo, w każdym warszawskim USC warszawiacy będą mogli złożyć wniosek o przyznanie wyprawki. „Wyprawka małego warszawiaka” o wartości do 550 zł będzie przekazywana rodzicom mieszkającym w stolicy, płacącym tu podatki, na ich wniosek, który trzeba będzie złożyć w ciągu miesiąca od urodzenia dziecka. Wsparcie będzie obowiązywało od 1 kwietnia 2019 roku.

Warszawski bon żłobkowy

Warszawski bon żłobkowy to 400 złotych miesięcznie wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi, zachęta do poszukiwania i podjęcia pracy oraz płacenia tutaj podatków. Wnioski o jego przyznanie mogą składać rodziny z dochodem 2 883 zł netto na jedną osobę w rodzinie.

Przypomnijmy, warszawski bon żłobkowy otrzymują rodzice, którzy pracują, mieszkają i płacą podatki w stolicy i nie są na urlopie wychowawczym. Jest przyznawany na dziecko w wieku od ukończenia pierwszego roku życia do dnia objęcia go wychowaniem przedszkolnym, nie później niż do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia. To finansowe wsparcie można otrzymać, gdy oczekuje się na miejsce w publicznym żłobku i ma się już zawartą umowę na świadczenie usług opiekuńczych z placówką niepubliczną. Z tego wsparcia korzysta już ponad 1620 rodzin.

W latach 2018-2022 na warszawski bon żłobkowy miasto zabezpieczyło ponad 100 mln zł. Więcej informacji: https://bonzlobkowy.um.warszawa.pl/.

Coraz więcej miejsc w żłobkach

W stolicy systematycznie przybywa miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Dzieje się tak dzięki budowie i modernizacji żłobków, wykupie miejsc w niepublicznych placówkach oraz zatrudnianiu opiekunów dziennych. W 2006 r. w warszawskich żłobkach było 3156 miejsc. Teraz zapewniamy opiekę ponad 7,7 tys. maluchom w miejskich i niepublicznych żłobkach dofinansowanych przez ratusz oraz u dziennych opiekunów. Od 2006 roku wybudowaliśmy 40 żłobków, kończą się budowy kolejnych placówek.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.