Noc w Muzeum Historii Polski

noc muzeów 2024 w muzeum historii polski

Zapraszamy na Noc w Muzeum Historii Polski! Czekamy na Was na warszawskiej Cytadeli już w sobotę 18 maja 2024 roku.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest Villa Regia, czyli opowieść o zaginionym pałacu.
Przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji: pełną przygód grę „Tropem królewskiego skarbu”, muzyczną podróż do XVII-wiecznych tańców, a także nietypowe zwiedzanie naszego budynku. Poza tym pokazy filmowe, oprowadzanie po Warszawie widzianej z dachu Muzeum i opowieści kuratorskie o Villi Regii. Obowiązują wejściówki dostępne na stronie www.muzhp.pl i w kasie Muzeum.


Szczegółowy program!

Opowieści kuratorskie o zaginionym pałacu | godz. 18:30, 20:30, 22:00, 23:00
Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji przedstawiającej fragmenty pałacu Villa Regia oraz złotą monetę o wartości 50 dukatów, wybitą w czasach Zygmunta III Wazy. Kuratorzy zabiorą uczestników w podróż w czasie do Warszawy z połowy XVII w., uzupełniając narrację o wystawie, ciekawostkami z tego okresu. Zwiedzanie trwa ok. 1 godziny.
Obowiązują wejściówki dostępne na stronie www.muzhp.pl i w kasie Muzeum.

Taneczna Villa Regia | godz. 18:00, 19:30, 21:00, 22:00
Jest to program w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego Cracovia Danza nawiązujący do form i stylów tańca praktykowanych w Polsce w I połowie XVII wieku. Układy taneczne prezentowane przez zawodowych tancerzy w strojach z epoki, wyróżniają się wysokim poziomem technicznym oraz wyjątkową dbałością o styl i charakter wykonywanych form tanecznych. Chętnych zapraszamy do nauki niezwykle modnych w czasach Wazów kontredansów. Mamy nadzieję, że publiczność zebrana w muzeum będzie się bawić tak dobrze, jak dworzanie w Villa Regia. Wstęp wolny.

Oprowadzania po budynku Muzeum Historii Polski | godz. 19:00, 20.00, 21:00, 22:00
Oprowadzania po budynku pozwolą na poznanie miejsc, do których na co dzień publiczność nie zagląda. Pracownicy Muzeum opowiedzą o ciekawostkach związanych z powstawaniem Muzeum oraz o funkcjach i roli poszczególnych pomieszczeń.
Zwiedzanie trwa ok. 2 godzin.
Obowiązują wejściówki dostępne na stronie www.muzhp.pl i w kasie Muzeum.

Warszawa widziana z dachu Muzeum Historii Polski | zwiedzanie z przewodnikiem w godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00
Z tarasu widokowego Muzeum Historii Polski widać cztery strony naszego miasta. O pełnej godzinie przewodnicy MHP opowiedzą o tym, jakie budynki i miejsca widać z muzealnego dachu. Swoją opowieść uzupełnią ciekawostkami i krótką historią omawianych obiektów.
Wstęp wolny.

Pokazy filmowe w kinie muzealnym: | godz. 18.30, 20.30, 22.30 
Zapraszamy na salę kinową w dowolnym momencie trwania seansu.
Uratowane z Potopu (dok. 2017, 73’) Reż. Marcin Jamkowski, Konstanty Kulik. Film opowiada fascynującą historię ekspedycji naukowej, której celem było znalezienie na dnie Wisły skarbów zrabowanych w XVII wieku przez szwedzkich żołnierzy. Cztery lata zespołowej pracy archeologów, historyków, nurków i filmowców przyniosły nadzwyczajne efekty — z nurtu Wisły wyłoniły się zachwycające zabytki. Wśród nich były fragmenty pałacu Villa Regia, które możecie zobaczyć na aktualnej wystawie w Muzeum Historii Polski. Wstęp wolny.

Gra „Tropem królewskiego skarbu” | godz. 18:00 -23:30 
Gra edukacyjna po terenie muzeum. Uczestnicy gry wcielają się w rolę królewskich wysłanników u schyłku potopu szwedzkiego. Ich zadaniem jest odzyskanie zrabowanych dóbr lub odnalezienie informacji, gdzie zostały przewiezione. By tego dokonać muszą zbadać miejsca, którymi transportowano zrabowane rzeczy z pałacu. Tymi miejscami są punkty gry.

Termin: sobota 18 maja 2024 r., godz. 18:00-24:00
Miejsce: Muzeum Historii Polski, ul. Gwardii 1, 01-538 Warszawa (Cytadela Warszawska)

Wstęp wolny
Do zobaczenia na warszawskiej Cytadeli


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzea za darmo Warszawa – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik
Reklama