Noc spadających gwiazd z Centrum Nauki Kopernik

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Noc spadających gwiazd z Centrum Nauki Kopernik.

Spójrz z nami w niebo! Nadlatują Perseidy. Jak co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemia znajdzie się w chmurze drobin materii, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Właśnie wtedy możemy obserwować wielki astronomiczny spektakl – maksimum roju Perseidów. To meteory, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Spotkajmy się w parku przy Centrum Nauki Kopernik i oglądajmy je razem!

Niedziela, 12.08, godz. 21.00
Park przy Centrum Nauki Kopernik
WSTĘP WOLNY

Obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory można dostrzec już po kilku minutach. Oczywiście, jeśli niebo jest bezchmurne. Tym razem będziemy przygotowani także na gorszą pogodę – gwarantujemy, że każdy zobaczy przynajmniej jedną spadającą gwiazdę! Zapewni to prowadzona na żywo transmisja obrazu nieba z zaprzyjaźnionego obserwatorium. Na miejscu rozstawimy także teleskopy, by oglądać odległe planety i inne obiekty widoczne na niebie. Chcemy z tego wydarzenia uczynić swoiste święto gwiazd i Kosmosu, dlatego oprócz widowiskowo spalających się w atmosferze skał, pokażemy również te, które dotarły już na Ziemię. Każdy będzie miał okazję wziąć do ręki „upadłą gwiazdę”.

By stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne, tradycyjnie już wyłączymy całą iluminację Centrum Nauki Kopernik, planetarium Niebo Kopernika oraz podświetlenie parku. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów: Świętokrzyskiego, Śląsko-Dąbrowskiego i Poniatowskiego. Zgasną również światła na Skwerze Kahla, w szklanych wyjściach z tunelu Wisłostrady, niektóre lampy przy wyjściu ze stacji metra Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminację stadionu. Zgasną również światła u naszych sąsiadów: Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Innogy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.