Noc Muzeum po królewsku

Wirtualne zwiedzanie Zamku Królewskiego w Warszawie

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Zamku Królewskim w Warszawie, będzie miała oprawę wyjątkową: wirtualne oprowadzanie to nasza edukacyjna nowość!

Pasjonaci historii i eksperci naukowi Zamku zaproszą Państwa na spacer po królewskich salach, opowiedzą o ich symbolice i przedstawią zagadnienia z dziedziny historii, historii sztuki i obyczajowości. Przy pomocy fachowego komentarza będzie można poczuć atmosferę XVIII wieku, poznać specyfikę królewskiego dworu, a nawet dać się porwać muzyce i tańcom z tego okresu. Każdy widz będzie mógł wejść w rolę królewskiego gościa, który zostanie dopuszczony do zamkowych tajemnic. Przy tej okazji poznać będzie można gust artystyczny ostatniego króla Polski, postacie z jego politycznego otoczenia, a także… XVIII-wieczną Warszawę na unikatowej serii wedut Canaletta.

Znajdzie się też miejsce na specjalne zaproszenie na archeologiczną wystawę plenerową Tajemnice zamkowych Ogrodów, którą udostępnimy w Ogrodzie Dolnym w niedzielę, 17 maja br. Ekspozycja przygotowana przez Dział Archeologii Zamku pokaże najciekawsze odkrycia dokonane na terenie Górnego i Dolnego Ogrodu podczas prowadzonych tu przez lata badań wykopaliskowych. Mamy nadzieję, że wszyscy zwiedzający poczują, iż znaleźli się w miejscu szczególnym, gdzie ziemia kryje relikty kilkusetletniej historii i wiele fascynujących tajemnic – wśród nich domniemaną Lożę Masońską, groby szwedzkich żołnierzy z czasów potopu szwedzkiego, mur obronny pamiętający Zygmunta III Wazę, i wiele innych.

Ekspozycja prezentowana przed Arkadami Kubickiego połączona będzie z grą plenerową. Przemierzając ze specjalną mapką Ogrody i odnajdując w terenie oznaczone flagami kolejne miejsca kryjące historyczne relikty, możemy odgadnąć zaszyfrowane hasło, a potem odebrać nagrodę!

Rysunki i akwarele umieszczone na  planszach wykonał specjalnie dla Zamku znakomity rysownik, malarz i architekt, Michał Suffczyński.

Kuratorzy wystawy – Jan Łoziński i Rafał Mroczek

Projekt i realizacja – Tomasz Lachowski, DEFINITION DESIGN

Wystawa będzie czynna do końca wakacji z możliwością przedłużenia.

Start Nocy Muzeum po królewsku w sobotę, 16 maja o godz. 19.00 z Sali Wielkiej (Balowej) poprzez Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Tronową, Gabinet Monarchów Europejskich, Gabinet Króla, Garderobę, Sypialnię, Pokój Audiencjonalny Stary i Pokój Canaletta

Serdecznie zapraszamy do oglądania transmisji poprzez kanał YT na stronie i Facebooku Zamku!


16 maja 2020 r., godz. 19.00

https://www.zamek-krolewski.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.