NOC MUZEÓW w Muzeum Powstania Warszawskiego

NOC MUZEÓW W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

18.05. sobota
godz. 18.00–1.00

Jak co roku zapraszamy na wieczorne zwiedzanie z okazji Nocy Muzeów – od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny

NOC MUZEÓW W „CELACH BEZPIEKI”

18.05
sobota
godz. 18.00–24.00
ostatnie wejście: 23.15

W Noc Muzeów zachęcamy do zwiedzania poruszającej wystawy przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” znajduje się w piwnicach budynku przy ul. Koszykowej, gdzie od 1945 roku działał areszt bezpieki. To tu przetrzymywano działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Emila Fieldorfa „Nila” i por. Jana Rodowicza „Anodę”.

Miejsce: Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11
Wstęp wolny

WYSTAWA PLENEROWA: ZACHOWAJMY ICH W PAMIĘCI

18.05
sobota

Od 18 maja w parku Powstańców Warszawy na Woli prezentowana jest wystawa „Zachowajmy ich w pamięci” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. To już piąta edycja ekspozycji poświęconej ofiarom cywilnym niemieckiego okupanta – w symboliczny sposób upamiętniającej mieszkańców Warszawy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści w Powstaniu Warszawskim. Instalacja jest ukoronowaniem prowadzonej przez Muzeum akcji społecznej, która polegała na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu warszawiaków zaginionych bądź poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Miejsce: park Powstańców Warszawy na Woli, aleja główna
Wstęp wolny

NOC MUZEÓW W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM

Trzy spojrzenia na miasto. Wystawa fotografii Tadeusza Bukowskiego

18.05
sobota
godz. 19.00–1.00

W Noc Muzeów w Fotoplastikonie Warszawskim będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę fotografii autorstwa Tadeusza Bukowskiego – fotoreportera Biura Informacji i Propagandy AK. Wybrane zdjęcia pochodzą z kolekcji liczącej ponad 1500 kadrów, która zostanie udostępniona przez Muzeum Powstania Warszawskiego 1 sierpnia tego roku. Obrazy te w niezwykły sposób dokumentują zmiany, jakie zaszły w stolicy od 1935 do 1950 roku. Zapraszamy na wędrówkę przez niepowtarzalny klimat II Rzeczypospolitej, okupację i Powstanie Warszawskie, aż po pierwsze lata entuzjastycznej odbudowy zrujnowanego miasta. Kluczem do wystawy są powroty autora w te same miejsca, całkowicie odmienione na przestrzeni kilkunastu lat.

Wstęp wolny

Nietypowe techniki szlachetne: Warsztaty fotograficzne z cyjanotypii

18.05
sobota
godz. 19.00–22.00

Uczestnicy nocnych warsztatów będą mogli odkryć tajemnice negatywu cyfrowego i sposoby odpowiedniej obróbki zdjęć. Z techniką cyjanotypii wszystkich chętnych zapoznają specjaliści z Instytutu Fotograficznych Technik Szlachetnych – Łukasz Gietka i Greg Ostrowski.

Fotograficzne zajęcia grupowe: Technika mokrego kolodionu

18.05
sobota
godz. 19.00–22.00

Niepowtarzalna okazja do zapoznania się z popularna kiedyś techniką mokrego kolodionu. Chcesz zobaczyć skomplikowany proces powstawania zdjęcia na mokrej płycie kolodionowej, wykonanego unikatowym aparatem marki Globus? A może wolisz być jednym z bohaterów takiej fotografii? W Noc Muzeów wykonamy sześć grupowych zdjęć w dużym formacie 30×40 cm, które już w lipcu pojawią się na specjalnej wystawie z okazji 180-lecia fotografii. Ty też możesz się na nich znaleźć.

WIELKIE OTWARCIE POKOJU NA LATO

18.05
sobota
godz. 20.30–1.00

Tradycyjnie w Noc Muzeów na skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczniemy nowy sezon pawilonu kulturalno-rekreacyjnego Pokój na Lato. W tym roku specjalnie dla nas zaśpiewa Stanisława Celińska – wszechstronna aktorka teatralna i filmowa, ale także znakomita wokalistka, laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii „Album roku – Muzyka poetycka”. Artystka wystąpi z ośmioosobowym zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. A po koncercie do tańca porwie nas DJ Kozak.

Miejsce: Pokój na Lato, skarpa przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona

Strona: https://www.1944.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.