Noc Muzeów 2023 – Pawiak i Szucha

NOC MUZEÓW W WARSZAWIE 2023

Przed nami kolejna edycja Nocy Muzeów! Zapraszamy Państwa do Muzeum Więzienia Pawiak oraz do Mauzoleum Walki i Męczeństwa już od godz. 19.00.

O godz. 20.00 i 22.00 zaprezentowany zostanie program artystyczny „WEŹ MNIE STĄD…” realizowany przez Fundację ART.

Program „WEŹ MNIE STĄD…” zrealizowany będzie na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak i będzie poświęcony poetkom związanym z Pawiakiem lub innymi niemieckimi więzieniami, obozami koncentracyjnymi i katowniami. Przypomnimy poezję Zuzanny Ginczanki, Józefy Radzymińskiej, Zofii Pociłowskiej , Elżbiety Popowskiej, Grażyny Chrostowskiej, Zofii Górskiej- Romanowicz, Marii Zientara- Malewska, Zofii Kossak oraz tych bezimiennych kobiet, które na grypsach nie umieściły swoich nazwisk ale zostawiły wzruszające wiersze, dokumentując w ten sposób swoje życie w nieludzkich warunkach niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. Pamiętamy o najwybitniejszych przedstawicielach poezji okresu wojny o: Baczyńskim, Gajcym, Stroińskim, Krahelskiej, Szczepańskim. Ale przecież nie tylko oni wyrażali swoje emocje mową wiązaną, dlatego warto przypomnieć poetki więźniarki i tym samym zwrócić uwagę także na Pawiak, jako miejsce twórczości heroicznej, za którą groziła śmierć.

W 2023 roku proponujemy zwiedzającym oprócz działań artystycznych prowadzonych na dziedzińcu przy Pomniku Drzewa Pawiackiego, merytoryczne wprowadzenie historyka przed każdym programem a także pragniemy zachęcić Państwa do zwiedzenia wystawy na wewnętrznym dziedzińcu Muzeum pt. „Tajne nauczanie w KL Ravensbruck”.

Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się również cykl prezentacji historyczno-artystycznych w wykonaniu zaprzyjaźnionej grupy rekonstrukcji historycznej Stowarzyszenia „Pasjonaci Historii Warszawy 1939-1945”, skierowanych do gości zwiedzających Muzeum. Na terenie obu dziedzińców muzealnych przedstawione zostaną scenki z życia konspiracyjnego. Będzie działało też kino plenerowe w namiotach wojskowych typu NS, gdzie zaprezentujemy filmy dokumentalne zrealizowane przez nasze muzeum w ostatnich latach. Dodatkowo odbędzie się pokaz zabytkowych pojazdów, w tym „budy” – samochodu wożącego więźniów na przesłuchania na trasie Pawiak – al. Szucha.

Godz. 19:00-1:00

Pawiak ul. Dzielna 24/26 , Warszawa (Śródmieście)


W Mauzoleum Walki i Męczeństwa odbędą się również scenki z udziałem rekonstruktorów. Dzięki współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, będzie możliwość zwiedzania wnętrz budynku, w którym w czasie okupacji mieścił się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa.

W trakcie wydarzenia odbędzie się inscenizacja przebiegu przesłuchań w siedzibie warszawskiego gestapo w oryginalnych, zachowanych pomieszczeniach. Grupa rekonstrukcyjna będzie wykorzystywała również oryginalne pojazdy z czasów wojny.

W ten szczególny sposób, w formie scen historycznych, wykorzystując oryginalne pojazdy z okresu II wojny światowej, organizatorzy chcą przypomnieć mieszkańcom stolicy o czasach okupacji niemieckiej oraz muzeach-miejscach pamięci, aby zachęcić do odwiedzenia tych placówek nie tylko w czasie Nocy Muzeów.

Godz. 19:00-1:00

Al. Szucha 25, Warszawa (Śródmieście)


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik