Noc Muzeów 2023 – kulisy Żydowskiego Instytutu Historycznego

Noc Muzeów 2023 w ZIH

13 maja 2023 roku od godziny 19:00 do północy będzie można odkryć kulisy działania ŻIH. Pokażemy miejsca na co dzień niedostępne, będące jednak kluczowe dla Instytutu – m.in. pracownie genealogii, digitalizacji, dokumentacji czy konserwacji. Nasz program na tę wyjątkową noc został wzbogacony o grę terenową. Niezmiennie zapraszamy też do odwiedzenia naszych wystaw stałej oraz czasowych. Ich nocne zwiedzanie dostarczy jednak zupełnie innych wrażeń.

Już po raz trzeci Żydowski Instytut Historyczny dołącza do programu stołecznej Nocy Muzeów. Do tej pory wydarzenia organizowane w siedzibie ŻIH przy ul. Tłomackie 3/5 cieszyły się sporą popularnością – nasi Goście mogli odkryć zakamarki budynku oraz poznać tajniki pracy specjalistów.

W tym roku rozwijamy ten pomysł o wizyty w pracowni konserwacji, gdzie główna konserwatorka ŻIH Violetta Bachur, pokaże zwiedzającym jedną z dziesięciu skrzynek, w których zostało ukryte Archiwum Ringelbluma – tworzone przez grupę Oneg Szabat podziemne archiwum getta warszawskiego. Skrzynki, które pod ziemią przetrwały cztery lata, są do dziś przechowywane w Dziale Archiwum ŻIH i nie są udostępniane zwiedzającym.

Kolejną pracownią, której kulisy będzie można odkryć podczas tegorocznej Nocy Muzeów, jest digitalizacja. Specjalnie dla Gości, którzy odwiedzą ŻIH 13.05, zaplanowaliśmy wizytę w Dziale oraz spotkanie z jego pracownikami, dzięki którym pamiątki przechowywane w Instytucie zostają zdigitalizowane. Efekty ich pracy można zobaczyć m.in. na portalu Delet.

Odwiedzenie ŻIH w Noc Muzeów to także okazja by zobaczyć wystawę stałą “Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” oraz czasową “Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”. Wystawę czasową będzie można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i podczas oprowadzań kuratorskich zaplanowanych na 19:30, 20:30 oraz 21:30.

Mamy także niespodziankę dla uczestników lubiących wyzwania – na Noc Muzeów przygotowaliśmy grę terenową z upominkami. Przy wejściu do ŻIH chętni otrzymają specjalne karty zadań z pytaniami. Odpowiedzi na nie znajdą podczas zwiedzania pracowni i wystaw – będą wplecione w opowieści przewodników i ekspozycje.

Zapisy na oprowadzanie po kulisach Instytutu, na wizyty w Pracowni Konserwacji i Pracowni Digitalizacji odbywają się poprzez stronę bit.ly/zapisynocmuzeow .
Szczegółowy plan wydarzeń jest dostępny na stronie Instytutu – https://www.jhi.pl/artykuly/noc-muzeow-2023,6948

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia w weekend – klik