Już 14 maja w Noc Muzeów spotkamy się po raz kolejny, żeby przeżyć XIX Paradę i Wystawę Zabytkowych Autobusów i Tramwajów! Nie zabraknie atrakcji takich jak przejażdżki Ogórkami i Ikarusami, zwiedzanie najstarszej zajezdni tramwajowej, a także wielkiej parady historycznych pojazdów.
Wystawa zabytkowych tramwajów w zabytkowej zajezdni
W godzinach 14:00 – 18:00 w zajezdni tramwajowej R-2 Praga przy ulicy Kawęczyńskiej 16, odbędzie się wystawa zabytkowych i historycznych tramwajów, a także tych współczesnych. Co najważniejsze — zaprezentowany zostanie także najnowszy Hyundai. Wśród wagonów znajdzie się wagon typu 105Na nr 1006, znany wcześniej jako Warszawski Tramwaj Promocyjny, który po raz pierwszy pokaże się w nowej odsłonie.
Na wystawę w godzinach 14:00 – 18:00 dowiozą wagony specjalnej linii “M”.
Po wystawie część wagonów weźmie udział w paradzie tramwajów.
Udział w wystawie jest bezpłatny, wstęp wolny – nie obowiązują dedykowane wejściówki.
Parada zabytkowych autobusów i tramwajów
Około godziny 17:45 spod samego Pałacu Kultury i Nauki, z placu Defilad, na stołeczne ulice wyruszy parada zabytkowych autobusów, która przejedzie trasą:
PL. DEFILAD (początek parady) – Marszałkowska – rondo Dmowskiego – Aleje Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Poniatowskiego – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. “Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. “Solidarności” – pl. Bankowy – Marszałkowska – PL. DEFILAD (koniec parady);
Autobusy na miejsce początku parady zostaną podstawione około godziny 17:00; Pomiędzy dworcem Wileńskim a placem Defilad, parada autobusów przejedzie wspólnie z paradą tramwajów.
Parada zabytkowych i historycznych tramwajów na warszawskie torowiska wyruszy około godziny 18:00 i pojedzie trasą:
ZAJEZDNIA PRAGA (początek parady) – Kawęczyńska – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. “Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. “Solidarności” – pl. Bankowy – Marszałkowska – rondo Dmowskiego – Marszałkowska – pl. Konstytucji – Marszałkowska – pl. Zbawiciela – Nowowiejska – pl. Politechniki – Nowowiejska – Krzywickiego – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA (koniec parady)
Pomiędzy dworcem Wileńskim a placem Defilad, parada tramwajów przejedzie wspólnie z paradą autobusów.
Wystawa starych autobusów w samym sercu Warszawy
Po zakończeniu parady zabytkowych autobusów, czyli około godziny 19:00, pod Pałacem Kultury i Nauki, na placu Defilad, rozpocznie się wystawa, która potrwa aż do godziny 23:00.
Wystawa zabytkowych tramwajów na placu Narutowicza
Po paradzie, w godzinach 19:00 – 22:00 w centralnym miejscu Ochoty, na placu Narutowicza, odbędzie się kolejna część wystawy zabytkowych tramwajów. Pojawią się wszystkie najstarsze i najcenniejsze pojazdy z zabytkowej kolekcji Tramwajów Warszawskich.
Zwiedzanie zajezdni autobusowej
W godzinach 19:00 – 23:00 dla zwiedzających otwarta będzie zajezdnia autobusowa przy ulicy Stalowej. W programie znajdzie się m.in. zwiedzanie stanowiska obsługi codziennej oraz stacji kontroli pojazdów, przejazd przez halę obsługi technicznej, myjnię, a także przez stację paliw.
Linia A, M i N
W tę niezwykłą noc wyjadą trzy specjalne linie: dwie autobusowe — “A” i “N”, a także jedna tramwajowa — “M”. Podróż nimi będzie bezpłatna.
Linia autobusowa “A” obsługiwana zabytkowymi autobusami będzie kursowała na trasie okólnej bez przystanków pośrednich w godz. 19:00 – 22:00 z częstotliwością ok. 10 min. na trasie:
PL. DEFILAD – Marszałkowska – rondo Dmowskiego – Al. Jerozolimskie – Emilii Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska – PL. DEFILAD
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.