Noc Muzeów 2018 w Łazienkach Królewskich

Noc Muzeów 2018 w Łazienkach Królewskich.

Koncert Pianohooligan, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, a także premierowy pokaz Muzeum Utracone 2018 „Królewski Sen” z muzyką na żywo to główne atrakcje tegorocznej Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich.

Wstęp do tegorocznej edycji Nocy Muzeów odbędzie się na łonie natury. Korzystając z wiosennej aury i bliskości przyrody zapraszamy do naszych ogrodów na wyjątkową praktykę jogi.
Sesje odbędą się w trzech turach: Zapraszamy na 17.00, 18.00 lub 19:00. Można dołączyć w dowolnym momencie
Lokalizacja goo.gl/maps/v2nVD3cSsr92
Joga na trawie | Noc Muzeów 2018

Noc Muzeów rozpocznie się w Łazienkach Królewskich o godz. 19.00 i potrwa do godz. 2.00 w nocy (ostatnie wejście do obiektów ok. godz. 1.30). W tym czasie dla naszych gości otwarte zostaną Pałac na Wyspie, Podchorążówka, Stara Kordegarda oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

Dzieła utracone w Pałacu na Wyspie

Zwiedzanie Pałacu na Wyspie obywać się będzie pod znakiem utraconych, a następnie odzyskanych dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta. Uczestnicy Nocy Muzeów zobaczą marmurowe popiersie antycznej bogini Diany autorstwa Françoisa Houdona, obraz „Praczka” Gabriela Metsu oraz rekonstrukcję malowideł Marcello Bacciarellego, zniszczonych w Sali Salomona podczas II wojny światowej

Pokaz filmowy w Amfiteatrze

Oglądanie dzieł w Pałacu na Wyspie dopełni pokaz filmu Muzeum Utracone 2018 „Królewski Sen”, który przedstawia losy dzieł z kolekcji króla Stanisława Augusta oraz historię jego letniej rezydencji. Seans rozpocznie się o godz. 21.00 w Amfiteatrze (powtórki do godz. 1.00). Projekcję wzbogaci muzyka na żywo w wykonaniu multiinstrumentalisty.
Wystawy, rodzinna strefa edukacji

Noc Muzeów będzie również okazją do zwiedzenia nowo otwartej wystawy „ONNA – piękno, siła, ekstaza. Kobieta w sztuce epoki Edo”. Ekspozycja w Podchorążówce obejmuje blisko sto drzeworytów, których główną bohaterką jest kobieta (jap. onna), sportretowana przez najświetniejszych japońskich mistrzów z okresu Edo (1603-1868) bit.ly/2qHofav

Wystawie drzeworytów towarzyszy rodzinna strefa edukacji w Starej Kordegardzie „O-powiadaj! Japonia w pięciu opowieściach”, gdzie dzieci w wieku 1-12 lat oraz ich opiekunowie spotkają się z baśniami i legendami Kraju Kwitnącej Wiśni oraz przeżyją moc przygód bit.ly/2wrtn80

Podczas Nocy Muzeów w Pałacu na Wyspie prezentowane też będzie trackie złoto ze zbiorów Narodowego Muzeum Historycznego w Sofii. Nasi goście zobaczą pochodzące z połowy IV w. p.n.e. insygnia władcy jednego z trackich plemion – wspaniały złoty wieniec, złote rozety i złoty pierścień z pieczęcią – odkryte podczas badania starożytnego kurhanu w północnej Bułgarii bit.ly/2HIAjmn

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa udostępni zwiedzającym swoje stałe ekspozycje, takie jak: powozownia, polski salon myśliwski z XIX-XX w., zwierzęta leśne, ptaki oraz trofea egzotyczne.
Koncert Piotra Orzechowskiego

Ostatnią atrakcją będzie koncert Pianohooligan, jednego z najbardziej utytułowanych muzyków jazzowych młodego pokolenia, laureata wielu nagród, w tym najważniejszej – I Nagrody na Montreux Jazz Solo Piano Competition (2011), którą zdobył jako pierwszy Polak w historii tego legendarnego szwajcarskiego festiwalu. Znakomity pianista i kompozytor wykona utwory ze swojego solowego albumu „24 Preludes & Improvisations”, nawiązującego formą do 24 preludiów i fug Jana Sebastiana Bacha.

Koncert z okazji Nocy Muzeów rozpocznie się o godz. 22.30 pod Pomnikiem Chopina na specjalnie wybudowanej scenie na wodzie. Występ Piotra Orzechowskiego 'Pianoohooligana’ poprzedzi krótki recital Julii Łozowskiej. Utalentowana pianistka młodego pokolenia zagra utwory Fryderyka Chopina: Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Etiuda h-moll op. 25 nr 10, Polonez fis-moll op. 44.

Koncert pod Pomnikiem Chopina uświetnią artystyczne iluminacje, nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pamiątkowe żetony.

Podczas Nocy Muzeów nasi goście otrzymają ponadto pamiątkowe żetony, które wybiją mincerze ustawione przed Pałacem na Wyspie oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

***
Partnerem Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich są: Muzeum Utracone i Fundacja Grupy PKP

Współorganizatorzy koncertu: Mennica PolskaStołeczna Estrada. Mecenasem Muzeum Łazienki Królewskie jest PZU Pomoc to Moc – społeczna odpowiedzialność PZU

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.