Noc Muzeów 2017 w Warszawie

Noc Muzeów 2017 w Warszawie.

Noc Muzeów 2017 w Warszawie odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja 2017 roku.

Jak co roku od godzin wieczornych dla gości będą otwarte wszystkie muzea, galerie i inne instytucje kultury. W wydarzeniu wezmą udział 234 placówki. Większość to weterani startujący w poprzednich edycjach, którzy od razu przysłali swoje programy z nocnymi atrakcjami. Po raz pierwszy do warszawskiej Nocy Muzeów dołączyły następujące miejsca: Muzeum Sue Ryder, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Poniżej prezentujemy najciekawsze wydarzenia Nocy Muzeów 2017.

Centrum Nauki Kopernik

Na eksperymentatorów czekać będzie kilkaset interaktywnych eksponatów. Stworzycie również mikroskopy z własnych smartfonów. Podczas specjalnego pokazu w Teatrze Wysokich Napięć zobaczycie potężne wyładowania i przekonacie się, że w pewnych okolicznościach można je ujarzmić. W planetarium wyruszycie w podróż w kierunku nowo odkrytego systemu planetarnego TRAPPIST -1 i sprawdzicie, w jaki sposób próbujemy komunikować się z potencjalnymi pozaziemskimi cywilizacjami.
Odnośnik do wydarzenia

Warszawska Opera Kameralna

Jedną z pierwszych dużych atrakcji będzie Noc Muzeów z Warszawską Operą Kameralną, czyli uwertura i prolog do najbliższego, już XXVII Festiwalu Mozartowskiego.

Tej nocy przed Teatrem i w Teatrze, będzie można delektować się muzyką Mozarta w wykonaniu znakomitych artystów WOK w Tajemniczym Ogrodzie Mozarta (patio przed teatrem), a także na scenie teatru. W programie również pokazy dla najmłodszych, iluminacje świetlne, projekcje i wizualizacje na fasadzie teatru, wystawa historycznych zdjęć i plakatów pokazujących historię i dokonania WOK na przestrzeni lat, kameralne wykonania dzieł Mozarta jak również występy Artystów WOK oraz orkiestry MACV, ale to tylko niektóre punkty programu jakie Warszawska Opera Kameralna przygotowała na tę wyjątkową noc.
Odnośnik do wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie

W ciągu kilku wieczornych godzin będzie można zobaczyć Muzeum w ciekawej, nocnej odsłonie. Na zwiedzających czekają liczne atrakcje, m.in. koncert zespołu Motion Trio.

Noc Muzeów rozpocznie się w Łazienkach Królewskich o godz. 19:00 i potrwa do godz. 2:00 w nocy. Dla zwiedzających otwarte zostaną Stara Oranżeria z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, a także Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów. Oprócz stałych ekspozycji, obejrzeć będzie można dwie wystawy czasowe: „W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta” oraz „Ariadna opuszczona przez Tezeusza”, obraz Angeliki Kauffmann z kolekcji Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie (Staatliche Kunstsammlungen Dresden).

Jedną z głównych atrakcji wieczoru będzie koncert Motion Trio, który rozpocznie się w Amfiteatrze o godz. 21:30. Zespół tworzy trzech muzyków, którzy grają na akordeonach w niekonwencjonalny sposób, posługując się nowymi technikami wydobycia dźwięku oraz efektami akustycznymi bez elektroniki.

Koncert Motion Trio wzbogacą multimedialne projekcje, oparte na malarstwie Jacka Sroki, a zrealizowane z Jackiem Migoniem. Do każdego z utworów wykonywanych przez akordeonistów dopasowane zostaną obrazy w formie ruchomych wizualizacji.

Dodatkową atrakcją Nocy Muzeów będzie występ członków stowarzyszenia „Arsenał” w strojach z epoki Oświecenia oraz aktorów w historycznych kostiumach, przygotowanych przez duet Jeziorska&Łęczycka.

Stacja Filtrów

Podczas godzinnego spaceru, zwiedzający będą mogli zobaczyć najciekawsze obiekty Stacji – wieżę ciśnień, wnętrze oryginalnych XIX-wiecznych filtrów powolnych oraz Zakład Filtrów Pospiesznych z lat 30. ubiegłego wieku, a także unikatowe zbiory zgromadzone w zmodernizowanym Muzeum Wodociągów i Kanalizacji.

Muzeum Azji i Pacyfiku

Noc z 20 na 21 maja 2017 roku to ostatnia okazja, aby obejrzeć wystawę czasową „Odkryte – Zakryte. Mężczyzna i kobieta w tradycyjnych społecznościach muzułmańskich”. Kuratorka wystawy, Magdalena Ginter-Frołow, przygotowała na ten wyjątkowy wieczór autorskie oprowadzanie po ekspozycji.
Odnośnik do wydarzenia

Muzeum Żydów Polskich Polin

W Noc Muzeów, od godziny 19:00, w Muzeum Żydów Polskich Polin będzie można zwiedzać wystawę „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”

Otwarcie „Pokoju na Lato”

Sezon w Pokoju na lato rozpocznie się koncertem nowOsiecka w Noc Muzeów! Usłyszycie czwórkę młodych artystów: Krzysztofa Zalewskiego, Natalię Grosiak, Misię Furtak i L.U.C-a.
Więcej informacji tu – klik

Muzeum Narodowe w Warszawie

W tym roku Noc Muzeów przypada w dniu 155. urodzin MNW. Program będzie więc okazją zarówno do świętowania urodzin, jak również do bliższego poznania historii i kolekcji dzieł sztuki – od starożytnych malowideł ściennych po kolekcję sztuki XX i XXI wieku. Z okazji urodzin na dachu MNW rozbłyśnie specjalnie zaprojektowany dla MNW neon, który powstał dzięki wsparciu firmy KPMG

MNW zaprosi publiczność do zwiedzania Gmachu Głównego „od kuchni”, podczas wizyty w muzealnych pracowniach i magazynach, oraz w czasie „Spaceru po zakamarkach Muzeum”. Każda z wizyt na muzealnym „zapleczu” zajmie ok. 30 min. Start o godz. 19.00 (obowiązują zapisy).

Więcej informacji tu – klik

Sinfonia Varsovia

Również i w tym roku otwieramy dla Was szeroko drzwi podczas tegorocznej Nocy Muzeów.
W programie: koncert kameralny, wystawa portretów muzyków, koncert o zachodzie słońca.
Więcej informacji tu – klik


Warto pamiętać, że dostanie się do niektórych instytucji będzie możliwe tylko po uprzednim uzyskaniu wejściówek. Informację o nich można znaleźć w informatorze, na stronie internetowej.

Program: Noc Muzeów 2017 – klik

źródło: materiały organizatorów

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.