Noc Bibliotek 2023 w Warszawie

Noc Bibliotek 2023 w Warszawie

Biblioteki to miejsca pełne literackiej magii, a tym bardziej nocą. Już w najbliższą sobotę odbędzie się Noc Bibliotek. Dziewiątej edycji tej ogólnopolskiej akcji przyświeca hasło „Absurd nie czytać”. Tylko w samej Warszawie około 50 bibliotek przygotowało liczne atrakcje i aktywności czytelnicze dla całych rodzin. Honorowy patronat nad Nocą Bibliotek objął Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek, jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku.

Uroczysta inauguracja 9. Nocy Bibliotek odbędzie się po raz pierwszy w bibliotece szkolnej – w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 i będzie transmitowane online na Facebooku Nocy Bibliotek(otwiera się w nowej karcie). Zaplanowano m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu.

Noc bibliotek w dzielnicach

W tę wyjątkową październikową noc w miejskich bibliotekach odbędzie się wiele inspirujących wydarzeń – spotkania autorskie, zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych, gry planszowe i terenowe, spacery, fotobudka, zwiedzanie magazynów, warsztaty komiksowe, głośne czytanie bajek, sąsiedzka wymiana roślin i książek, projekcje filmów i przedstawienia teatralne, a także koncerty i wystawy.

Szczegóły można znaleźć na stronie z mapą Nocy Bibliotek oraz na portalu bibliotekiwarszawy.pl, który jest bazą wiedzy o bibliotekach dzielnicowych. W niektórych miejscach obowiązują zapisy, warto więc sprawdzić program wcześniej.

Nocy Bibliotek towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, pomysłodawca i główny organizator akcji, promuje wspierającą moc literatury, a także siłę lokalnej społeczności i bibliotek, by jak najwięcej osób korzystało z ich zasobów.

Miejska sieć bibliotek

Warszawska sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych i ponad 200 różnego rodzaju placówek, w których znajduje się około pięciu milionów książek. W stołecznych bibliotekach można znaleźć nowości wydawnicze zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, audiobooki i filmy. Biblioteki stały się lokalnymi centrami kultury – oprócz udostępniania swoich zbiorów, organizują spotkania autorskie, poetyckie, wieczory z muzyką, pokazy filmów, warsztaty tematyczne, są aktywne w mediach społecznościowych.

/źródło: UM Warszawa/


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego – klik