Niższe stawki za ogródki gastronomiczne również w 2021 roku

Miasto pozostawi na cały kolejny rok obniżone stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dla osób prowadzących drobną działalność gospodarczą. W czwartek, 19 listopada, uchwałę w tej sprawie przyjęli stołeczni radni.

Bardzo dziękuję radnym za poparcie. W ten sposób pomożemy przedsiębiorcom, którzy w największym stopniu są dotknięci ograniczeniem kontaktów społecznych i mobilności. Nie będą ponosili strat z powodu sytuacji, na którą nie mają wpływu, a dzięki obniżkom przynajmniej częściowo je odrobią w przyszłym roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który wystąpił z inicjatywą takiego rozwiązania.

75 proc. mniej za ogródki gastronomiczne

Przedsiębiorcy za zezwolenie na ustawienie ogródka kawiarnianego w 2021 r. wciąż będą płacić o 75 proc. mniej niż standardowo, a na organizację targowisk, instalację pawilonów handlowych, kiosków, szyldów i markiz, słupów ogłoszeniowych oraz gablot informacyjnych i reklamowych będzie przysługiwał 50 proc. rabat.

Przedsiębiorcy z zasady płacą jedynie za rzeczywiste zajęcie pasa drogowego. Jeśli zlikwidują stolik i krzesła, nie rozstawią straganu z kwiatami i zniczami z powodu zakazu, to nie zapłacą za zajęcie pasa, którego w rzeczywistości nie zajęli. Natomiast właściciele kiosku – po wprowadzeniu różnych form lockdownu – nie są w stanie z dnia na dzień obiektu usunąć i wciąż zajmują pas drogowy, choć faktycznie nie zarabiają.

 

Niższy czynsz w lokalach użytkowych

To nie jedyna forma pomocy dla stołecznych przedsiębiorców. Warszawa od pierwszych dni ogłoszenia stanu epidemii wspiera przedsiębiorców będących najemcami miejskich lokali użytkowych. W przypadku konieczności zawieszenia działalności lub pogorszenia sytuacji finansowej firmy, spowodowanych pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2, możliwa jest obniżka czynszu. Okres obniżki może obowiązywać przez cały czas epidemii, a nawet dłużej, tj. do 30 dni po zniesieniu ograniczeń, nakazów lub zakazów. Obniżki czynszu udzielono 3432 najemcom na łączną kwotę ponad 30 mln zł.

W zasobach miasta jest 8634 lokali użytkowych.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.