Niedzielne spacery w cyklu: Dyżur Varsavianistyczny

Niedzielne spacery w cyklu: Dyżur Varsavianistyczny
 Czy wiesz, gdzie mieszkasz? Od 10 lipca do 18 września 2016 r., wybierz się na organizowane w każde wakacje niedzielne spacery w cyklu Dyżur Varsavianistyczny. Tego lata poznasz burzliwą historię warszawskich ulic.

10 lipca, 12.00 – ul. Grójecka (Michał Fijka). Zbiórka: skwer przy zbiegu ulic Grójeckiej i Spiskiej
Ulica Grójecka powstała na miejscu starego traktu do Krakowa. Na wysokości dzisiejszego skrzyżowania z ulicą Kaliską wzniesiona została murowana karczma zwana „Ochota”. W 1917 roku otwarto tu nowoczesne jak na ówczesne standardy targowisko – z brukiem, ujęciem wody i kanalizacją zwane „Zieleniakiem”.

17 lipca, 12.00 – ul. Grochowska (Michał Fijka). Zbiórka: przed Kontrkadetrą Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Grochowska 365)
Dawna droga wiodąca do Brześcia. Później ulica zakładów przemysłowych. Przed wybuchem wojny pod nr 224 mieściła się jedna z najlepszych warszawskich piekarni, a w sierpniu 1977 roku pod nr 207 stanął dumnie Universam Grochów.

24 lipca, 12.00 – Plac Konstytucji (Martyna Obarska). Zbiórka: pod neonem siatkarki na pl. Konstytucji
Serce Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej sztandarowej inwestycji Warszawy okresu realizmu socjalistycznego. Od schyłku lat 50. na dachu MDM-u świeciły duże neony. To tu w 1960 roku Andrzej Wajda nakręcił pierwszą scenę „Niewinnych czarodziejów”. Nazwa placu odwołuje się do konstytucji uchwalonej 22 lipca 1952.

31 lipca, 12.00 – ul. Świętokrzyska (Michał Fijka). Zbiórka: ulica Świętokrzyska, wylot ulicy Kubusia Puchatka
Dawniej cześć folwarku należącego do księży misjonarzy z kościoła św. Krzyża. Od niego wzięła się nazwa ulicy, Świętokrzyska. U zbiegu ulicy i placu Napoleona w latach 30 wybudowano 16-piętrowy wieżowiec, wówczas najwyższy budynek w Polsce i drugi w Europie. W latach 60 u zbiegu Świętokrzyskiej i Emilii Plater wzniesiono blok zwany „Igrekiem” lub „Wiatrakiem”.

7 sierpnia, 12.00 – Al. Jerozolimskie (Marta Szczeblewska). Zbiórka: Pod salonem „Empik” przy Al. Jerozolimskich
Nazwa ulicy pochodzi od istniejącego w XVIII wieku na zachód od obecnego placu Zawiszy osiedla żydowskiego „Nowa Jerozolima”. Pierwsze kamienice zaczęły tu powstawać w latach 50. XIX wieku. Po wojnie stanęły tu m.in. „perła na szynach”, Dom Partii i Centralny Dom Towarowy (CDT) – symbol architektury powojennego modernizmu.

14 sierpnia, 12.00 – ul. Puławska (Marta Szczeblewska). Zbiórka: Pod Cafe Nero na pl. Unii Lubelskiej
Nazwa pochodzi od miasta Puławy. W okresie okupacji niemieckiej ulica nosiła nazwę Feldherrnallee, czyli Aleja Dowódców (1941–1945). W 1962 na ulicy Puławskiej 2, w miejscu dawnego stawu, otwarto pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy Supersam, będący również jednym z najwybitniejszych osiągnięć modernizmu w Polsce.

21 sierpnia, 12.00 – ul. Marszałkowska (Piotr Skowroński). Zbiórka na skwerze im. J. Kaczmarskiego, między Klonową a Puławską
Ulica była początkowo zabudowana dworkami otoczonymi polami i ogrodami. W okresie międzywojennym należała do najruchliwszych ulic miasta. Po wojnie zyskała przydomek „parterowej”. W latach 60. powstał przy niej zespół 23 budynków mieszkalnych i handlowo-usługowych tworząc „Ścianę Wschodnią”, najbardziej prestiżową realizację warszawską lat 60. w 2003 wpisaną na listę dóbr kultury współczesnej.

28 sierpnia, 12.00 – ul. Wolska (Patrycja Jastrzębska). Zbiórka na rogu ulic Chłodnej i Towarowej
Nazwa ulicy pochodzi od wsi Wielka Wola. Była to główna droga prowadząca z Warszawy na Zachód. Jej końcowy odcinek wchodził w skład ważnego założenia urbanistycznego – Osi Saskiej. Przed wojną była to najważniejsza ulica tej części miasta. To tutaj powstawały najwyższe i najładniejsze wolskie kamienice, które w nieznacznej liczbie przetrwały do dziś. Tutaj także mieści się najpiękniejszy na Woli renesansowy Pałacyk Branickich, dawnych właścicieli wsi Wielka Wola i Czyste.

4 września, 11.00 – ul. Karowa (Ryszard Mączewski). Zbiórka na rogu ulic Dobrej i Karowej po stronie skweru Stanisława Jankowskiego „Agatona”.
To wózki, zwane karami dają początek nazwie ulicy. Zwożą one miejskie nieczystości do osadników nad brzegiem Wisły. W roku 1855 wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia staje brama z wodotryskiem – pierwszy symbol ulicy. Pod koniec XIX w. pod Karową powstaje wielka komora przelewowa, a na początku XX w. wiadukt w kształcie ślimaka.

11 września, 16.00 – Plac Bankowy i okolice (Piotr Wierzbicki). Zbiórka na rogu ulic Elektoralnej i Przechodniej.
Plac powstał w 1825 roku, został zaprojektowany przez Antonio Corazziego wraz z budynkami ważnych instytucji Królestwa Polskiego: Giełdy i Banku Polskiego, Ministerstwa Skarbu i Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Plac Bankowy został zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie, choć pałace odbudowano, to placowi nadano nowy kształt i umieszczono na nim pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, twórcy radzickiej bezpieki, a sam plac nazwano jego imieniem. W latach 70. zaczął powstawać wieżowiec, którego potwornie długi czas budowy spowodowany był rzekomo klątwą rabina.

18 września, 16.00 – Plac Powstańców Warszawy (Piotr Wierzbicki). Zbiórka na placu Emila Młynarskiego, parking między ulicami Moniuszki a Sienkiewicza
Od 1839 roku Plac Dzieciątka Jezus, od 1870 plac Warecki. W 1921 roku w setną rocznicę śmierci Napoleona Bonapartego plac otrzymał nazwę plac Napoleona, a na placu postawiono jego pomnik. Na początku lat 30. stanął tu supernowoczesny wieżowiec towarzystwa ubezpieczeniowego Prudential. Po 1945 placu nie odbudowano praktycznie w przedwojennej formie a Prudential, który przystrojono w socrealistyczny kostium jako hotel Warszawa. W 1957 roku nadano mu nazwę Plac Powstańców Warszawy.

Wstęp wolny

Odnośnik do wydarzenia na FB

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.