Najlepsze Wystawy Warszawa Luty 2024
Tej zimy w Warszawie odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń i wystaw. Do 17 marca 2024 roku w MNW trwa wystawa „Arkadia”, na której można podziwiać dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności: obrazy, rzeźby, rysunki i ryciny, fotografie, a także znakomite przykłady rzemiosła artystycznego (tapiserie, ceramikę, kostiumy).
Arkadia
Na wystawie prezentowane są przede wszystkim obiekty ze zbiorów MNW, ale także obrazy z innych kolekcji polskich (m.in. z Muzeum Łazienek Królewskich, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu) oraz muzeów zagranicznych (m.in. Musée du Louvre, Musée d’Orsay w Paryżu, Kunsthistorisches Museum Wien).
Wystawę można oglądać do 17 marca 2024 roku – klik
Paweł Grunert MEBLARIUM/2024
Obiekty, które od lat składają się na tytułowe Meblarium, to konstrukcje łączące w sobie cechy wzornictwa, rzeźby i przestrzennych aranżacji. Powstają one z naturalnych materiałów, takich jak gałęzie, siano, wiklina, ale także ze szkła, sylikonu, plastiku czy przetworzonych metali. To, co je łączy to szczególna fantazja, z jaką zostały zaprojektowane. Każda z realizacji Grunerta jest unikalnym obiektem sztuki.
Wystawę można oglądać do 24 marca 2024 roku – klik
Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady
Wystawa czasowa poświęcona jest twórczości wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady, Izaaka Celnikiera. Po raz pierwszy zostaną pokazane jego dzieła powstające w okresie odwilży politycznej, w szczególności liczne rysunki, ilustracje do opowiadań i wierszy w języku jidysz, które uległy rozproszeniu, a ich pierwotne przeznaczenie – zapomnieniu.
Wystawę można oglądać do 13 czerwca 2024 roku – klik
POMIĘDZY – wystawa Piotra Trusika w Project Room
Twórczość Trusika znana jest z obrazów, w których realistycznie oddany wizerunek, najczęściej twarz pięknej kobiety, fragmentarycznie przysłaniany jest abstrakcyjnymi formami malarskimi, uniemożliwiającymi odbiorcy pełny wgląd, identyfikację przedstawianego obiektu. To częściowe zakrycie mówi o niemożności poznania drugiego człowieka w jego pełnym wymiarze.
Wystawę można oglądać do 24 marca 2024 roku – klik
Odbicia piękna
„Odbicia Piękna” to jedna z największych na świecie kolekcji chińskich obrazów na szkle z końca XIX i XX wieku. Zbiór Mei Lin to ponad 100 obrazów.
Wystawę można oglądać do 21 kwietnia 2024 roku – klik
Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne
Dzieła ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Na wystawie zobaczyć można malarstwo i rzeźbę od XVII wieku po wiek XX., wśród nich dzieła mistrzów tej miary co Grottger, Malczewski, Matejko czy Siemiradzki, a także mniej znane perły sztuki zachodnioeuropejskiej. Arcydzieła ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego zostaną zaprezentowane w zabytkowym wnętrzu Biblioteki Królewskiej po raz pierwszy.
Wystawę można oglądać do 21 lutego 2024 roku – klik
Pejzaż malarstwa polskiego w Zachęcie
Wystawa „Pejzaż malarstwa polskiego” to szeroka i różnorodna prezentacja twórczości polskich współczesnych artystów, którzy przedstawią swoje najnowsze prace. Ekspozycja obejmie ponad 200 dzieł autorstwa 140 malarzy reprezentujących wszystkie aktualne nurty od realizmu i figuracji po abstrakcyjną sztukę bezprzedmiotową oraz obiekty.
Wystawę można oglądać do 25 lutego 2024 roku – klik
Henryk Lula Ceramika. Sztuka materii
Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki.
Wystawę można oglądać do 19 maja 2024 roku – klik
Stefan Norblin. Artysta plakatu
Twórczość plastyczna Stefana Norblina doczekała się w XXI w. postępującej rewaloryzacji. Niektóre jej aspekty zostały już szerzej zaprezentowane w postaci wystaw muzealnych, można by nawet powiedzieć – proporcjonalnie do jej wartości. W powszechnym odbiorze funkcjonował dotychczas jako autor wyrafinowanych portretów, w mniejszym stopniu jako projektant turystycznych plakatów promujących Polskę, które wykonywał w l. 20. I 30.